OP. DR. FERRUH BİNGÜL

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
 
 
 
Haber Gurubu
 
                      
 
 
 
 
MEME BÜYÜTME AMELİYATI - AUGMENTATION MAMMAPLASTY
 

Meme büyütme ameliyatı en yaygın uygulanan cerrahi prosedürlerden biridir. Eğer sizin memeniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası meme şekli ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile dolgun, daha iri, estetik olarak güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.

Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.

Meme büyütmek için kullanılan malzeme slikon protezlerdir. Bu protezlerin bugüne kadar insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi saptanamamıştır. Ayrıca slikon sadece estetik meme ameliyatlarında değil, bugün göz, kbb, beyin cerrahi ameliyatlarında da yaygın şekilde kullanılan bir materyaldir. Meme protezleri gelişen teknoloji ile beraber bugün kohesiv yapıda üretilmektedir. Yani protez delinse bile slikon dışarı akmıyor ve artık değiştirilmesi için miad da verilmiyor. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından ABD’de kullanımına izin verilmiş olan protezleri kullanıyoruz. Bu da slikonun oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir veriyor.
Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. Hastanede çoğu zaman yatmak gerekmez.

Meme büyütme ameliyatı meme başı çevresi, meme altındaki katlantı çizgisi veya koltuk altından girilerek yapılabilir. Protez kas altı ya da kas üstü yerleştirilebilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. çoğu cerrah ya meme başından ya da meme altı katlantı çizgisinden ve her zaman aynı plandan protezi yerleştirmeyi tercih eder. Ben nadir yapılabilen her üç tekniği de uygulamakla beraber hangi birey için hangi teknik uygunsa onu tercih etmekteyim. Tabii hastanın tercihi de ön planda değerlendiriyorum. Bütün teknikleri uygulayabiliyor olmak sonuçlarında bir o kadar tatmin edici olmasını sağlıyor diyebilirim.

Ameliyatdan sonra ağrı basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve bir iki gün içinde geçer. Eğer protez kas altı yerleştirilmişse o zaman bir hafta kadar hafif kas ağrıları devam edebilir. Profilaktik 5 gün süreyle antibiyotik kullanmak gerekir. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. İkinci haftadan sonra size gösterilecek masajı bir ay süreyle uygulamanız önerilecektir. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilir.

Ameliyatdan hemen sonra karşılaşılabilecek en önemli problem geç dönemde protez etrafında kapsül oluşumudur. Bu ikincil bir operasyonu gerektirebilir. Bu durum genellikle meme bezi arkasına konulan protezlerin bir sonucudur ve % 10’a varan oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya da meme bezi arkasında ise nadir yapılabilen kas fasyasının altına yerleştirmekteyim. Bu şekilde kapsüler kontraktür dediğimiz komplikasyonla hiç karşılaşmadım.

Sonuç olarak daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak mümkündür.   Duyurular
24.12.2006
Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi kapsayan bir site.
 
 
24.12.2006
İletişim formumuzu doldurun, estetikle ilgili hertürlü sorunuzu cevaplamak için sizi arayalım
 
Randevu İçin :
0 312 446 47 50
0 312 446 47 51
 
 
 

Estetik Cerrahi İle İlgili Her Türlü Sorunuz İçin Sizi Arayalım...

 
   
Uğur Mumcu Cad. 80/3 Gaziosmanpaşa/ANKARA Tel: 0 312 446 47 50 - 446 47 51
Google Adwords Internet Reklam ve Sponsor Bağlantı Hizmeti