Bacak estetiği bayanların son zamanlarda en çok başvuru yaptıkları konulardan biridir. Çarpık bacak, parantez bacak gibi şikayet edilen problemler aslında alt bacak iç kısımlarının kalınlığının yetersiz olmasıdır. Bu duruma bacağın dış kısmındaki eğrilikte eşlik edebilir. Tersine bazı bayanlar ise bacak kalınlığından müzdarip olup bacak inceltme isteyebilirler. Kabaca bacak estetiği ile ilgili yapılan işlemleri bacağı inceltmek ya da kalınlaştırmak olarak iyi ana başlık altında toplamak mümkündür.

Bacak İnceltme Estetiği

bacak estetiğiBacak kalınlığı bayanları rahatsız eden durumlardan birisidir. Bacak kalınlığının nedeni kemik, kas ya da yağ tabakasının fazlalığından kaynaklanabilir. Çok spor yapmış ya da yapısal olarak bacakları kaslı bayanların bacak kalınlığının nedeni aşırı kas kütlesine bağlıdır. Yine yapısal olarak kemik kalınlığı fazla olan hastalarda da bacak kalınlığının nedeni aşırı kemik kütlesine bağlıdır. Bizim estetik olarak müdahale edeceğimiz grup ise bacakta cilt altı yağ tabakası kalın olan hasta grubudur.

Bacaktaki fazla yağı uzaklaştırmak için klasik yöntem yağ çektirmedir. Ama klasik liposakşın yöntemi bacaktaki ince tabaka yağı alırken düzensizlik ya da dalgalanma oluşturabilir. Ayrıca ayak bileği çevresi gibi dar alanlara müdahale etmek zordur. Ciltte gevşemeler oluşabilir. Lazer lipoliz ya da lazerli liposakşın ise hem yağlar daha kontrollü bir şekilde alınabilir. Cilt sıkılaşır ve zor alanlara bile kolaylıkla müdahale olanağı sağlar. Ayrıca infrasonik liposakşın ile kombile uygulanılması hem ciltteki sıkılaşmayı artırır hem de yağların vücuttan alınmasını sağlar.

Çarpık, Parantez Bacak Estetiği

Çarpık bacak; alt bacaklardaki kemik eğriliği ya da iç bacaktaki dolgunluk eksikliğine bağlı ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Bu görüntü bacaklarda ‘aç parantez-kapa parantez’ gibi bir görünüm oluşturur. Bu durum özellikle etek ya da şort giyen bayanlar için can sıkıcı olabilir. Hem bacakların düz gözükmemesi, hem bacaklar arası boşluğun artması hem de bacak iç dolgunluğunun zayıf gözükmesi estetik olarak kötü bir görünüm yaratır. Tedavisinde bacak kalınlaştırma yöntemleri kullanılır.

Bacak Kalınlaştırma

Bacak kalınlaştırma genelde üç farklı yöntem ile yapılabilir;

  1. Aquafilling ile dolgu
  2. Kök hücre ile yağ enjeksiyonu
  3. Bacak slikon implant uygulamaları

Bacak Estetiği Ameliyatı

bacak inceltme estetiği ameliyatı

  • Aquafilling ile dolgu; Aquafilling hidrofilik bir jeldir. Hidrofilik jel suyu hapsederek bir sünger gibi hareket eder. Özellikle ciltten uzakta derin doku uygulamaları önerilir. Bu dolgu maddesi ile bacak iç dolgunluğu sağlanır. Kalıcılık yaklaşık 5 yıldır. Uygulama sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir. Avantajı ameliyat olma gereksinimi olmamasıdır. Dezavantajı ise belli bir ömrü olması ve uygulanan doza bağımlı işlem ücretinin değişkenliğidir.
  • Kök hücre ile yağ enjeksiyonu; Klasik yağ enjeksiyonu eskiden beri uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemin dezavantajı aşılanan yağın büyük miktarının erimesi ve kalan kısmında ne kadar süre yaşayacağı ile ilgili değişkenliklerin fazla olmasıdır. Kök hücre ile zenginleştirilen yağ enjeksiyonu uygulamalarında %60-70 oranında yaşayabilen yağ oranları elde edilmektedir. Kök hücre ile yağ enjeksiyonu uygulamasının avantajı kişinin organik olması gereken dokusu ile eksikliğin giderilmesi ve kalıcı bir uygulama olmasıdır.
  • Bacak slikon implant uygulamaları; Bu uygulama özellikle geçici uygulama istemeyen, vücut yağ oranı az olan, aşırı dolgunluk beklentisi olan ve bacak arası açıklığı fazla olan hasta grubu için iyi bir tercihtir. Anatomik ve tüm bacak boyunu içeren implant kullanımı daha iyi bir estetik sonuç sağlar. Ayrıca ayak bilekleri ve diz içine aynı seansta yağ enjeksiyonu uygulaması da estetik görünümün kalitesini artırır.

Bacak estetiği fiyatları uygulanan yönteme göre değişiklik gösterir. Aquafilling uygulamalarında işlem ücreti tamamen uygulanan doz ile ilişkilidir. Doz arttıkça fiyatta artar. En sık uygulanan doz her bir bacağa 100 gr’dır.

Yağ enjeksiyonu ve bacak implantı uygulamalarında fiyatlar daha standarttır. Çünkü uygulanan protez boyutuna göre fiyat değişmez. Hastane, tahlil ve ameliyat ücreti gibi fiyatlar fazla değişkenlik göstermez.

Bacak Estetiği Yaptıranlar

Bacak estetiği yaptıranların iyileşme süreci uygulanan yönteme göre değişebilir. Eğer aquafilling uygulaması yapılmışsa iyileşme hızlıdır, hemen kişi günlük yaşamına dönebilir. Yine yağ enjeksiyonunda da iyileşme hızlıdır. 3-4 gün istirahat önerilir. En uzun iyileşme süreci bacak implantı uygulamasındadır. Hastalara 1 hafta evde dinlenmeleri, 2. Hafta ev dışına çıkabilecekleri ve 1-2 ay ağır spor aktivitelerden uzak kalmaları önerilir. Sonuçta bacak estetiği ile ilgili uygulanan yöntemlerin hepsi yürüme organımıza yapıldığı için ameliyat sonrası erken dönem istirahat iyileşme sürecini hızlandırır.