Ben Aldırma Operasyonu

Yüzümüzde siyah, kahverengi ya da ten renginde ciltten kabarık ya da aynı düzlemde çok değişik şekillerde ama genelde yuvarlak ya da oval şekilli cilt lezyonları mevcuttur. Bu cilt lezyonlarını ben ya da nevüs olarak isimlendiriyoruz. Bu lezyonlar iyi huylu cilt tümörleridir. Bu cilt lezyonların kötü huyluya dönüşme ihtimali oldukça düşüktür. Uzun süre güneşe maruziyet ve yaşlanma ana sebeplerdir.

Ben aldırmaYüz ya da vücudumuzdaki ben aldırmaların büyük çoğunluğu kozmetik nedenlidir. Benler aşırı büyür, üzerinde yara açılır ya da kanarsa o zaman kötü huylu göstergeler nedeniyle benin alınıp patolojik incelemeye gönderilmesi önerilir.

Eğer benler cilt seviyesinde küçük ise tedavisinde lazer yöntemi kullanılır. Eğer benler ciltten kabarık ve büyükse o zaman cerrahi yöntem ile çıkartılmaları önerilir.

Ben aldırma operasyonu muayenehanede lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilir, kişiler aynı gün günlük tempolarına dönebilir. Cerrahi yöntemle alınmış benlerde 3-5 gün sonra dikişler alınır. Bu süre zarfında strip uygulaması ya da epitelizan kremler sürülebilir.

Ben aldırma operasyonu sonrası lazerle alınan benlerde birkaç gün pullanma ve sonrasında pembelik oluşur, zamanla cilt rengine döner. Cerrahi yöntem ile alınan benlerde ise çizgi şeklinde pembe bir iz kalır, bu izdeki pembe renk zaman içersinde cilt rengine dönünce iz kaybolacak derecede belirsiz kalır.

Ben aldırma ile cilt daha lekesiz ve pürüzsüz bir görünüm kazanarak kişilerin daha iyi hissetmelerine katkı sağlar.