Burun tüm yüzümüzde ifade anlamında bize en çok etki eden organlarımızdan biridir. Burun doğuştan ya da travmaya bağlı şekil bozukluğu içerebilir ya da estetik olarak hoş görünmeyebilir. Burun görünümünü daha iyi getirip için Burun estetiği işlemlerinde cerrahi ya da ameliyatsız yöntemler mevcuttur. Ameliyatsız olarak burun dolgusu ile burundaki şekil bozuklukları, çukurlar ve tümsekler düzeltilebilir. Burun estetik görünümünde hemen fark edilir sonuçlar almak mümkündür.   Ama kalıcı ve daha iyi bir düzelme için burun estetik ameliyatı şarttır.

Burun Estetiği Ankara

Burun estetiği ameliyatı öncesi iyi bir muayene ve tam bir değerlendirme ve iyi bir planlama çerçevesinde hareket edilmelidir. Burun yapısı her kişide farklı şekildedir, bu yüzden operasyonun şeklide de bireye göre değişiklik göstereceği bilinmelidir. Ameliyat sonrası oluşacak burun bireyin yüz hatları ile uyumlu olmalı, burun kendi içinde harmonisi dengeli olmalıdır. Estetik müdahale olduğu çok belli burunlar her zaman iyi bir sonuç elde edildiği anlamına gelmez. Mandalla sıkılmış gibi ya da burun sırtı kayık gibi burun güzel bir burun değildir. Bu yüzden benim için güzel burun ideal ölçütlerde, problemleri giderilmiş, ama doğal gözüken bir burun olması ön koşuldur.

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı özel hastanede anestezi eşliğinde uygulanır. Ameliyat hiç müdahale edilmemiş bir burunda daha kısa sürerken, revizyon burun ameliyatı ya da zor burunlarda daha uzun sürebilir. Burun estetik yaşı hala tartışmalıdır. Eski referans yayınlar 18 yaşında estetik burun ameliyatı yapılmasını önerirken son bilimsel yayınlar yapılan çalışmalar ışığında 15 yaşından sonra rahatlıkla yapılabileceğini belirtmektedir. Çünkü ortalama 15-16 yaşındaki bir gencin burun boyutu ortalama erişkin boyutuna yakın bir boyuttadır ve yapılan ameliyat dolayısıyla burun gelişimini etkilemez.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Burnun Değerlendirilmesi

Rinoplasti estetik burun ameliyatı aşamasındaki ilk olarak burun değerlendirilmesi, deformitelerin tespiti ve tedavisinin planlanmasıdır. Her burun nefes yolları açısından da detaylı değerlendirilmelidir. burun estetigi öncesiAmeliyattan önce mevcut solunum problemlerinin düzeltilmesi de planlanmalıdır. Tüm bu değerlendirmeler hasta ile beraber diyalog içersin de yapılmalıdır. Bu paylaşım hem hastanın burun ameliyatı beklentilerini ortaya koyar. Hem de estetik cerrahın ameliyat planlamasında yol gösterici bir kılavuz vazifesi görür. Güzellik evrenselde olsa herkese göre güzel burun farklıdır. Hastanın isteği eğer realiteye uygunsa hastanın beğendiği burun kılavuz olarak kabul edilebilir. Ama bu planlama birebir aynı yapının ortaya çıkacağı garantisini vermez. Çünkü her bireyin anatomik elementleri ve yapısı farklıdır. Dolayısıyla sonuçta farklılık gösterebilir. Örneğin kalın burun ucuna sahip bir birey burun ucu derisi kalın olduğu için altındaki kıkırdak yapılara ne kadar müdahale edilirse edilsin azami oranda inceltilemeyebilir. Bu planlamada önemli olan hastaya yakışır, orantılı, beklentileri karşılayan, güzel, ama doğal bir tasarım yapmaktır. Burun şekli fabrikasyon değil bireye özel tasarlanmalıdır.

Burun Eğriliği, Tıkanıklığı ve Burun Estetiği Ameliyatının Birlikte Yapılması

Burun estetiği ameliyatları burnun şeklinin güzelleştirilmesi için yapılsa da burun solunum sisteminin başlangıç organıdır. Bu yüzden burun ameliyatı öncesinde birey nefes alma açısından iyi bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Burun içindeki kıkırdak ya da kemik eğrilikleri, burun içi et büyümeleri ve burun boşluğundaki daralmalar önceden tespit edilmelidir. Estetik burun ameliyatı ile beraber eş zamanlı bu problemlerin düzeltilmesi de planlanmalıdır. burun estetigi olmak istiyorumAmeliyat öncesinde var olan bu problemler düzeltilmezse, ameliyat sonrası bu problemler daha ağır bir tablo ortaya çıkarabilir. Zaten burun içi eğriliklerinin düzeltilmesi sırasında elde edilen kıkırdak yapılar burun estetiği ameliyatı içinde de kullanılabilir. Bu sayede hem burundaki estetik hem de nefes alma ile ilgili solunum problemleri aynı operasyonda yapılmış olur. Bir taşla iki kuş vurulmuş olunur desek yalan olmaz.

Hastaya burun ameliyatı ile ilgili yol gösterecek diğer bir yöntem ise bilgisayar ortamında dijital planlamadır. Bu planlamada hastanın yan profili üzerinden yapılan değişiklikler gösterebilir. Avantajı hastanın ameliyat öncesinde ameliyat sonrasını görebilmesidir. Bu tasarımlar aslı için taslak teşkil etse de ameliyat sonrası sonuçlar ile bire bir örtüşmeyebilir, ama tarz olarak benzerlik gösterir. En büyük faydası hastanın beklentilerini anlamak ve olabilecekleri göstermektir. Bu iki faktör eşleşirse hastada hekimde mutlu olur.

Estetik Burun Ameliyatının Sonuçları

Estetik burun ameliyatı sonuçları ve uygulama tekniği ile ilgili varyasyonlar belki de hiçbir ameliyatta yoktur. Çünkü her estetik cerrah farklı teknik ya da farklı bakış açısından ameliyatlarını yapar. Bu yüzden elde edilen sonuçlar büyük oranda farklılıklar gösterebilir. Aynı marka eşyayı farklı mağazalardan almak fark yaratmaz. Ama her doktora burun estetiği ameliyatı olmak aynı sonucu garanti etmez, hatta estetik ameliyat sonucunda büyük farklılıklar yaratır.

Kabaca burun ameliyatı açık-kapalı ve delivery teknikle yapılabilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın tercihine ve ameliyat olacak burnun yapısına göre değişebilir. Genel prensip burun ucu kısaltma, uzatma, inceltme ve asimetri düzeltme ya da burun dorsumundaki aşırı eğrilikler mevcutsa açık yaklaşım daha iyi bir müdahale olanağı sunar. Ama burun ucu kabalığı olmayan standart prosedürle düzeltilebilecek bir burun ise kapalı teknikle gayet güzel bir şekilde tedavi edilebilir. Burda önemli olan burun ameliyatı öncesi problemlerin tespiti ve iyi bir planlamadır. Bu planlama ışığında da tekniklerden uygun olan seçilebilir.

estetik burun ankara

Burun ameliyatı hastanede uygulanır. Aynı gün kişi taburcu olabilir Ameliyat süresi buruna, uygulanacak tekniğe ve cerraha göre değişebilir. Ortalama 1-3 saat arası sürer. Burun ameliyatı ilk ameliyatsa ve çok problemli değilse genelde ameliyat süresi kısa ve iyileşme hızlı olur. Ama sekonder ya da zor burun ise o zaman ameliyat süresi daha uzayabilir. Çünkü kulak ya da kaburgadan kıkırdak gereksinimi olabilir. Bu durumda ameliyat süresini uzatabilir. Ayrıca daha önceden geçirilmiş burun ameliyatına bağlı yapışıklıklar ameliyat süresini uzatır. Zor burunlarda da düzeltme ve yapılacak işlerin çokluğu yine ameliyat süresini uzatabilir.

Burun estetiği ameliyatı bitince burun boşluğu içine bez tampon uygulaması yapmıyorum. Çünkü bu tamponlar burun boşluğunu tamamen kapattığı için burundan nefes almayı engeller. Ayrıca içeride kuruduğu için çekilirken burun içine sürtünmesi nedeniyle ciddi bir acıya neden olabilirler. Burun ameliyatı sonrası birçok olguya oluklu silikon tampon uygulaması yapıyorum. Bu yeni tamponlar, bez tamponlar gibi cilde yapışmadığı için çıkarılırken acı hissine neden olmaz. Ayrıca oluklu yapısı burun boşluğunun kapanmasını engelleyerek nefes almanın devamlılığını sağlar.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası

Burun estetiği ameliyatından çıkan kişi ilk olarak uykulu ve hafif üşüyordur. 15 dakika sonra ameliyat olmamış gibi olur. 2 saat sonra yemek yer, kalkar dolaşır ve akşamda evine gidebilir. Göz etrafında hafif morluk ve burun çevresinde şişlikler oluşur. İlk iki gün göz kapaklarına soğuk uygulama oluşabilecek morluk ve şişliği azaltmada çok etkilidir.

Ameliyat sonrası süreçte hastaya bazı ilaçlar ve kremler kullanması önerilir. Hasta günde iki kez burun içine nemlendirici bir krem kullanır. Bur da amaç burun boşluğu içinde oluşan kabuk ve sekresyonların kurumasını engelleyerek temizlenmesini sağlamak ve burnu nemlendirmektir. Aynı amaçla okyanus suyu da katkı sağlar ve uygulandığı anda burnu genze kadar açar. Burun etrafına morluk ve şişlik giderici krem uygulaması önerilir. Ayrıca ağrı kesici ya da gerekliyse antibiyotik tabletler verilir.

Ameliyat Sonrası Pansuman, İyileşme Dönemi ve Süreç

Hasta burun estetiği ameliyatı sonrası aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilir ve evine yollanır. Burun sırtına konulan splint ve burun içindeki silikon tampon 7. gün çıkarılır. Burun sırtı strip ile bandajlanır.  Çoğu kişi bu bant ile toplum içine karışabilir, işine dönebilir. Çünkü morlukları geçmiş, şişlikleri azalmıştır. Alışveriş merkezinde dolaşan burnu bantlı çok sayıda birey görmek mümkündür. 14. Gün burun bantları çıkarılır ve burun sargısız bırakılır. Kişiler çok rahat normal hayatlarına dönerler. Aradan 1 hafta geçtikten sonra kimse kişilerin burun ameliyatı olduğunu anlayamaz. Ama tanıyan kişiler burundaki imaj değişikliği nedeniyle hoş bir görünüme kavuşmuşsun diye ifade ederler. Bu 3 haftalık süreç sonrasında burunda fark edilmeyen bir ödem, burunda bazı noktalarda sertlik ya da uyuşukluk ve burnun hafif kalkıklık kalır. Bu faktörlerde her geçen hafta azalarak burun yapısı normale döner. Burnun tam iyileşmesi 1 yılı bulur.  .

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri

burun ameliyatı riskleri ve iyileşmeEstetik cerrahi ameliyatlar arasında en çok yapılan belki de sonuç açısından en fazla değişkenler içeren estetik ameliyattır. Burun ameliyatı sonrası kişinin karşılaşacağı risk ve komplikasyonları ikiye ayırmak lazımdır. Erken ve geç komplikasyonlar.

Burun estetiği ameliyatı sonrası karşılaşılacak erken dönem komplikasyonlar klasik

Burun estetiği için uygulanacak ameliyat estetik cerrahinin en ince girişimlerinden birisidir. Ancak iyi ellerde yapıldığında ve iyi planlanmış bir burun gerçekten iyi sonuç verir. Deneyimsiz ellerde ve kötü uygulama sonrası ise telafisi zor sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ameliyatı yapacak estetik cerrahı seçmek son derece önemlidir.

Ameliyat mutlaka hastane ortamında donanımlı bir hastanede yapılmalı, ameliyat öncesi rutin tetkikler yapılmalıdır.

Burun Ameliyatı Komplikasyonları

Estetik burun ameliyatı sonrası erken dönem komplikasyon oranı gerçekten düşüktür. Nadiren ciddi kanama, enfeksiyon gibi genel ameliyatlara ait komplikasyonlar görülebilir.

Burun estetiği riskleri, Geç dönem komplikasyonlar içersin de ise en sık karşılaşılan sorun kişinin estetik memnuniyetsizliklerdir. Buna bağlı olarak ilk defa burun ameliyatı olmuş biri bazen ikinci bir operasyona gerek duyabilir. Bu duruma sekonder burun estetiği denilir. Genellikle oluşan probleme yönelik kıkırdak koyma, çıkarma ya da törpüleme gibi basit ve kısa süren bir işlemdir. % 3-5 oranında ikinci bir ameliyat olma riski dünya standartlarında normal bir oran kabul edilir.

Ankara burun estetiği operasyonun fiyatları hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz.