Çil Nedir?
Çil cilt yüzeyinde kahverengi renkte, noktasal ya da yuvarlak şekilli ve çok sayıda bulunan cilt lezyonudur. Bu lezyonlar cildin yüzeysel pigmente alanlarıdır. Genellikle yüzde yanak kısımlarında yaygın olarak görülür. Ama tüm vücutta görülebilir. Çiller güneş ışını ile yazın koyulaşır, kışın ise ton olarak açılır, belirsizleşir. Ama tamamen kaybolmaz.

Çilli görünüm bazı bireyler için rahatsız edici olabilir. Özellikle çocukluk çağında çillerin çocuklar arasında alay konusu olması çocuğun psikolojik olarak kötü etkilenmesine neden olabilir. Ciltteki bu görünüm kişiyi sosyal hayatında mutsuz edebilir. Çoğu kişi bu durumu kamufle etmek için yoğun kapatıcı ya da föndoten kullanır.

lazer çil tedavisi

Çil Nasıl Yok Edilir?

Çiller yok etmek için kişiler değişik çarelere başvururlar. Uygunsuz çeşitli ilaç ya da kremin gelişigüzel kullanımı çilleri azaltmak yerine cildi daha lekeli bir görünüme sokabilir.

Çil Nasıl Geçer?

Çilleri geçirmek için en etkin tedavi lazer yöntemidir. Çünkü lazer sadece hedeflediği alana etki eder. Hedeflediği alan cilt yüzeyindeki pigmente yapılardır. Bu sayede hem diğer cilt yapılarına zarar vermez, hem de yan etki potansiyeli yok denecek kadar azdır. Lazer ile sadece çillere atım yapılır. Halbuki peeling ya da soyucu krem uygulamalarında o bölgedeki tüm cilt etkilenir ve iyileşme sırasında lekelenme ya da çilin koyulaşması gibi ek problemler oluşabilir.

Çil Tedavisi

Çil tedavisi için en etkili tedavi lazer tedavisidir. Uygun lazer cihazı ise Nd yag Q switch lazerin 532 nm dalga boyudur. Çünkü bu lazerin özelliği sadece çilin boyutu kadar genişlikte birkaç mm çapında atışlar yaparak sadece cildin üst kısmındaki pigmente bölgeye etki etmesidir. Bu etki hedef bölgede ve yeterli derinlikte bir etki sağladığı için hem çilin geçmesini sağlar hem de istenmeyen yan etkilerden kaçınmış oluruz.

Lazerle çil tedavisi çillerin sayısı ve derinliğine göre değişir. Yüzeysel açık renkte yaygın olmayan çiller tek seansta bile tamamen geçebilir. Ama genel olarak 2-4 hafta aralarla 2-3 seans uygulanması çillerin büyük kısmının başarı ile tedavi edilmesini sağlar.

Çil tedavisi yaptıran bireylerde elde edilen sonuçlar farklılık gösterebilir. Bir grup hastada çiller tamamen geçerken bir grup hastada çiller % 60-80 oranında azalmakta ve kaybolmaktadır.

Çil tedavisinde bugün en güvenilir ve en etkili sistem lazer tedavisidir. Ama her lazer çil tedavisinde etkili değildir. Her lazerin farklı bir dalga boyu ve farklı bir işlevi vardır. Çil tedavisinde uygun lazer Q switch lazerlerin 532 nm dalga boyuna sahip ışınlarıdır. Bu yüzden uzman olmayan merkezlerde yanlış cihaz uygulamaları ile çil tedavisi yapılması yarardan çok zarar getirecektir. Bu yüzden çil tedavisinin uzman bir hekim tarafından uygun lazer kullanımı ile iyi sonuç alınabilir.