Cilt vücudumuzun en göz önünde olan organıdır. Yaşlanma süreci ilk bulgularını ciltten verir. Ayrıca güneş ışığına maruziyette cilt yaşlanmasına katkı sağlar. Cildimize iyi bakarsak genç gözükürken iyi bakmadığımızda yorgun ve yaşlı gözükebiliriz. Cilt yaşla birlikte kurur, eski nemini kaybeder. Bakımsız ciltte siyah noktalar ile cilt gözenekleri tıkanır. Cildin sebum dengesi bozulur. Cilt üzerindeki ölü tabaka cildin daha cansız görünmesine yol açar. Bu yüzden her sağlıklı birey rutin cilt bakımı yaptırmalıdır.

Doğal Cilt Bakımı

İdeal bir cilt balkım programına sahip estetik hastasının cildi her zaman daha canlı ve parlak gözükecektir. Kimyasal peeling ve lazer işlemleri gibi düzenli olarak uygulanan kozmetik işlemler ile de cildin yenilenmesi sağlanmış olur.

Yüz için şu anda pazarlanan kozmetik ürünlerin kullanımı cilt bakımını ekarte ettirmez. Çünkü profesyonel cilt bakımı uygulaması cildin nefes almasına, cildin yenilenmesine, cilt porlarının açılmasına ve cildin yağ dengesinin sağlanmasına katkı sağlar.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?Cilt bakımı

Cilt bakımı estetik kliniklerinde bir saat süren profesyonel bir uygulamadır. Ayda bir kez uygulanması önerilir. Estetisyen ya da güzellik uzmanları tarafından uygulanır.

Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kişiler günlük güneş koruyucu krem kullanmalıdırlar. Hastalar havanın güneşli olup olmadığına bakmaksızın yılın her günü güneş kremi kullanmaları konusunda bilgilendirilmelidir. Güneş kremleri sabahları evden ayrılmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır. Bütün güneşe maruz kalacak bölgelere sürülmelidir. Hastalar ayrıca öğle saatlerinde güneş kremini yeniden uygulama alışkanlığını edinmelidir. Güneş koruyucu krem kullanımı ile cilt güneş ışığının zararlı etkilerine karşı korunmuş olur.

Benim fikrimce, günlük bir güneş kremi ideal olarak en az 30 SPF oranını içermelidir ve aynı zamanda cildi UVA radyasyonundan korumalıdır. Hafta sonu ve tatil gibi uzun süreli güneşe maruz kalma durumu planlandıysa, 50 SPF+  ve yüksek UVA koruması düşünülebilir ve vücudun tüm güneşe maruz kalan kısımlarına uygulanabilir.

Evde Cilt Bakımı

Hastalar profesyonel cilt bakımı yanında günlük cilt ürünleri de kullanmalıdırlar. Temizleyiciler, nemlendiriciler, yumuşatıcılar ve güneş koruyucu ürün kullanımı günlük rutine binmelidir. Hastalar günlük bakım kremi seçerken ciltlerine uygun formülasyon içeren ürünleri seçmelidirler. Kuru ciltli hastalar ciltlerini nemlendirmek için krem formülasyonlarını kullanmalılar. Yağlı ciltli hastalar kremlerden daha hafif olmaları sebebiyle losyon ve jel kullanmalılar. Hassas ciltli hastalar fiziksel filtreleri olan güneş kremleri kullanmalıdır.

Özetle cilt bakımı ve günlük cilt ürünlerinin düzenli kullanımı cildin daha genç ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşabilecek siyah nokta, kist, yağ birikimi ve geniş por gibi problemlerin önüne geçilmiş olunur.