Cilt zamanla tüm dokularımız gibi yaşlanır. Özellikle yüz cildimiz güneş ışınlarına bağlı foto yaşlanmaya maruz kalarak zamana daha erken yenik düşebilir. Cilt normalde en üst tabakasını yani %5’lik kısmını ayda bir dökerek cildi yeniler. Ama cildin altındaki % 95’lik deri hiçbir zaman kendini yenilemez ve hep yaşlanır. İşte cilt gençleştirmede amaç bu tam kat cildi yenilemeye yönelik yapılan işlemlerdir.

Cilt Gençleştirme ve Yenileme Yöntemleri

Cilt gençleştirme ya da yenileme ile ilgili bir çok işlem uygulanabilir. Bu tedavilerin bazen beraber uygulanması daha etkin sonuçlar verebilir. Bu tedaviler;

  • PRP
  • Cilt mezolifti
  • Işık dolgusu
  • Kimyasal peeling
  • Karbon peeling
  • Q swich Nd Yag lazer
  • Co2 fraksiyonel Lazer
  • Fokus Ultrason

Lazerle Cilt GençleştirmeCilt gençleştirme

Yukarda adı geçen bir çok yöntem cilt içinde yenilenme için bir anahtar fonksiyon görür. Bu fonksiyon cilt altında yeni kolajen oluşumu ve eski kolajende de sıkılaşma yaratır. Cilt yenileme amacıyla en sık co2 fraksiyonel lazer ve nd yag q switch lazer kullanılır.

Co2 fraksiyonel lazer cilt gençleştirme tedavisinde en etkin yöntemlerden biridir. Özelliği cilt içinde tam kat minik kanallar açarak arada kalan sağlam cilt adalarından yeni cilt oluşumunu sağlamasıdır. Diğer lazerlerden farkı tüm cilt katlarında gençleştirme sağlamasıdır. Bu lazer hem cildi yeniler hem cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda akne izi ve leke gibi cilde ait problemlerin çözümünde de yardımcıdır. Co2 fraksiyonel lazer uygulaması ile hem cilt gençleşir hem de canlı, diri ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Diğer bir lazer uygulaması ise Q switch nd yag lazerdir. Bu lazer ile hem karbon peeling yapılabilir hem de lazer ile cilt yenileme yapılabilir. Karbon peeling yüze sürülür, daha sonra ciltten lazer yardımıyla kaldırılır. Bu işlem hem cilt lekelerinin azalmasına hem cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına, hem akne lekelerinin azalmasına hem de ciltte yenilenme sağlar.

Co2 fraksiyonel lazer ayda bir 2-3 seans uygulanır. İşlem sonrası yüzde 2-3 gün pullanma olur. Q switch lazer ise hastada bir 6 seans uygulanır. İşlem sonrası yüzde bir pullanma ya da renk değişikliği olmaz. Bazen bu lazerlerin cilt gençleştirme tedavisinde beraber kullanılması ds iyi sonuçlar verir. Tek seans fraksiyonel, 4 seans Q switch lazer seansı kombine edilebilir.

Lazerle cilt gençleştirme de elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Ciltteki sonuçlar yaşlanma süreci ile beraber değişiklik gösterir ama cilt her zaman normal yaşından genç gözükür.