Cilt Gözenekleri neden Açılır?
Cilt gözenekleri ya da diğer adıyla cilt porları ciltte var olan yapılardır. Bu yapılar yapısal nedenlerden ya da başka faktörlere bağlı olarak ciltte genişleme göstererek kötü görünüme ve ek problemlere yol açabilirler.

Cilt gözeneklerinin açılması sonrasında ciltteki geniş gözenekler hoş olmayan bir görünüm yaratır. Bu gözenekler içine makyaj ürünleri ve sebum artıkları dolarak cilt gözeneklerini tıkar. Bu tıkanma ciltte siyah nokta oluşumuna neden olur. Cildin sebum ve yağ dengesi bozulur. Ciltte sivilce ve akne problemlerine yatkınlık oluşabilir. Tıkanan gözenekler sonrası cilt nemlenemez, oksijenasyonu bozulur ve cilt cansız bir görünüm kazanır.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırma

Cilt Gözeneklerini Küçültmek

Genişlemiş cilt gözeneklerini kapatmak ya da küçültmek için bir takım tedaviler kullanılmaktadır. En sık başvurulan yöntem cilt sıkılaştırıcı serum ya da krem kullanımıdır. Bu ürünlerin kullanımının cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı etkisi neredeyse yok denecek kadar azdır. Ama çok ciddi bir pazar payına sahiptir.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak

Cilt gözeneklerinin sıkılaştırmak için en etkili yol lazer tedavisidir. Lazer ışınları ciltte kolajen ve elastik liflerde sıkılaşma yaratarak cilt porlarında bir küçülme sağlarlar. Ayrıca fraksiyonel co2 lazer ile de cildin üst tabakası yenilenir, bu sayede cilt yenilenirken gözenekler büzüşerek ve daralarak iyileşir.

Cilt Gözenekleri Tedavisi

Cilt gözeneklerinin tedavisinde iki tür lazer kullanılır. Birincisi co2 fraksiyonel lazer. Bu lazeri özelliği cildi tam yenileyebilmesi ve cildi sıkılaştırarak germesidir. Dolayısıyla cilt gözeneklerinde de sıkılaşma ve küçülme elde edilir. Genelde ayda bir 2-3 seans önerilir. Ciltte işlem sonrası 2-3 gün kahverengi pul pul görünüm oluşur. 3-4 gün içinde kişi normale döner.

İkinci kullanılan lazer q switch nd yag lazerdir. Bu lazerin spektra modu ile cilt gözenekleri ciltte pullanma oluşturmadan sıkılaştırılır. Bu lazerin ciltteki kolajen liflerinin boylarını kısaltarak büzüştürmesi ile elde edilir. Elde edilen etki cilt yüzeyinde daralma ve sıkılaşma olarak gözükür. İşlem 1-2 haftada bir 6-7 seans uygulanır.

Bazen ilk seansın fraksiyonel co2 lazer devamında ise nd yag q switch lazer kullanılması kombine bir etki ile daha iyi sonuçlar verir. Çünkü iki ayrı lazerin etki mekanizması farklıdır.

Karbon Peeling

Karbon peeling cilt gözeneklerini küçültmek için kullanılan bir lazer peeling yöntemidir. Bu yöntemde cilde karbon içerikli bir karışım tatbik edilir. Bu karışım q switch lazer ve spekra modunda uygulanır.