Dövme Sildirme
Dövme günümüz toplumunda yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedeni özellikle genç bireylerde dövmenin bir süs, aksesuar ya da ifade biçimi olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. Bu dövmeler bazen çok zarif ve sade bir görünüm verebilirken, bazı dövmeler ise abartılı renk ve boyutlarda istenmeyen reaksiyon verebilmektedir. Özellikle uçuş görevlisi, polis ya da asker gibi meslek sahibi olmak isteyen bireylerin önüne dövme bir engel olarak çıkmaktadır. Bu yüzden dövme yaptırırken meslek ve gelecekle ilgili tüm faktörler değerlendirildikten sonra bir karar alınmalıdır. Gençliğin verdiği enerji ile günlük heyecanlar için dövme yaptırmak ilerde mesleki ve toplum içinde problemler oluşturabilir.

Dövme Sildirme YöntemleriDövme silme

Dövme sildirme yöntemleri içinde internette krem, çeşitli karışımlar ya da kimyasal peeling ajanları kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin hiç biri dövme çıkarmada iyi bir etkinliğe sahip değil, hatta cilt için zararlıdır. Çünkü bütün bu krem ya da peeling ajanları güçlü asitler içerir. Bu yüzden asite maruz kalan ciltte soyulma yanında ciltte yanık ve yara izi oluşumu görülür.
Dövme sildirme için en etkili yöntem lazerdir. Uygun lazer ise Nd yag Q switch lazerdir.

Dövme Silme Kremi

Dövme silme kremleri cildin soyulmasını sağlayarak dövmeyi tedavi etmeye çalışırlar. Halbuki dövme cildin içinde ve hücre içinde lokalizedir. Dolayısıyla yüzeysel bir cilt soyulması ile dövmeden tamamen kurtulmak imkansızdır. Ayrıca bu kremlerdeki asidik materyallerin kişilerin kendisi tarafından bilinçsizce kullanılması ile cilde zarar vererek ciltte kötü skar oluşumlarına neden olur.

Lazerle Dövme Çıkartma

Lazerle dövme çıkartma işlemi için kullanılan lazer Q switch lazerlerdir. Çünkü bu lazer tipi ciltte hücre içine çökmüş boya partiküllerine etkilidir. Lazer atımı ile bu boya partikülleri içine nano saniyede yani saniyenin binde biri kadar kısa bir zamanda yüksek bir enerji verilir. Bu lazer enerjisi hücre içine çökmüş durumdaki boyaları patlatarak hücre içinden hücreler arası boşluğa doğru geçmesini sağlar. Bu alandaki parçalanmış dövme partikülleri vücut tarafından temizlenerek dokudan uzaklaştırılır. Dövme bu şekilde silinmiş olur.

Dövme sildirme işlemini etkileyen birkaç öge vardır;

  • Amatör dövmeler kolay, profesyonel dövmeler zor çıkar.
  • Eski dövmeler kolay, yeni yepılmış dövmeler zor çıkar.
  • Siyah ve kırmızı dövme kolay, renkli dövmeler zor çıkar.
  • Açık tonda ince bir dövme kolay, koyu geniş bir dövme daha zor çıkar
  • Lazer ışınına duyarlı dövme kolay, dirençli dövme zor çıkar.

Tüm bu faktörlere göre dövme seans sayısı değişebilir. Ama genelde 4-8 hafta aralıklarla 7 seans uygulama çoğu dövmenin tamamen çıkması için yeterlidir. Sadece siyah renk dövmelerde çıkma garantisi vardır. Renkli dövmeler için ton açılabilir, dövme belirsizleşebilir, ama dövme tamamen çıkmayabilir. Her bir renk için ayrı dalga boyu içeren başlıklar kullanılır. Çünkü her renk farklı bir nm lazer ışını tarafından etkilenir.

Dövme Sildirme Acıtır mı?Lazer dövme silme

Dövme silme işlemi sırasında acı olur. Bu yüzden eğer dövme küçük bir alansa lokal uyuşturucu krem uygulaması sonrası dövme işlemi uygulanmalıdır. Büyük ve koyu dövmeler lokal anestezi ile uyuşturulmalıdır. Lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra lazerle dövme işlemi sırasında hiç acı hissi olmaz.

İşlem sonrası dövme silme işlemi uygulanan alan pansuman ile kapatılır. Bir gün su değmemesi önerilir. İşlem yapılan yerde 3-5 gün süren bir kabuklanma oluşur. Pansuman açıldıktan sonra kabuklar düşene kadar 2 gün süreyle antibiyotikli krem ile pansuman yapılması önerilir.

Dövme Sildirme İz Bırakır mı?

Dövme sildirme işlemi uygun lazerle uzman doktorlar tarafından yapılırsa genellikle iz kalmaz. İz problemi genelde epilasyon lazeri ya da ıpl ışık sistemleri tarafından uygulanan olgularda gözlenir. Çünkü bu lazerler dövmeye uzun süre lazer ışını verdikleri için ciltte yanık ve kabarık yara iyileşmesine sebep olurlar.

Q swich lazer uygulanan hastalarda iz kalması nadirdir. Genellikle keloide yatkın büyeye sahip hastalarda omuz, kol ve göğüs arası gibi bölgelerdeki dövme sildirme işlemlerinde dikkatli olmalı, yüksek doz uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Dövme sildirme fiyatları
Dövme sildirme işlemi estetik kliniklerinde farklı ücretlendirilebilir. Burda önemli unsur dövme sildirme işlemi için uygun lazer ile uygun dozda uygun kişilerce yapılmasıdır. Ücreti çok ucuz yerlerden kaçınmak gerekir. Çünkü bu merkezler dövme çıkarma işlemi için uygun lazer kullanmıyor olabilir.