Meme gerek bayanların gerekse erkeklerin estetik görünümünde önem verdikleri bölgelerden birisidir. Bayanlar güzel görünümlü arzu ettikleri boyutta memeye sahip olmak isterler. Erkekler ise kaslı ve yağlı olmayan görünümde fit bir meme yapısı arzu ederler. İdeal formda meme her bireyin hayali olsa da kimi meme sarkık kimi meme küçük ya da kimi meme çok büyük olabilir. Estetik cerrahi ameliyatlar ile meme estetiği görünümünde kalıcı bir düzeltme sağlamak mümkündür.

Meme estetiği düşünen hastaların ilk yapması gereken işlem memenin ameliyat öncesi radyolojik incelemesinin yapılmasıdır. Memenin iki taraflı kitle ve malignite açısından değerlendirilmesi, ameliyat sonrası takiplerini kolaylaştırır.

Meme Estetiği ile Neler Yapılır ?

  • Ameliyatsız meme büyütme
  • Büyütme
  • Küçültme
  • Dikleştirme
  • Göğüs büyütme-dikleştirme
  • Meme asimetrisi düzeltilmesi

Ameliyatsız meme estetiği yöntemleri sadece dolgu ile memeyi büyütmek amacıyla uygulanır. En sık kullanılan dolguda aquafilling uygulamasıdır. Genellikle her bir memeye 100-150 gr dolgu uygulanır. Bu yöntem ameliyat istemeyen ve göğsünde hafif bir dolgunluk artışı isteyen hastalar için uygundur.  Diğer tüm göğüs estetiği ile ilgili işlemler ameliyat ile gerçekleştirilir.

Meme Estetiği İyileşme SüreciGöğüs estetiği

Meme estetiği uygulamaları içinden hastaların değerlendirilmesi ve uygun yöntemin belirlenmesi gerekir. Memesi küçük olan hasta grubuna Meme büyütme yöntemleri tercih edilir. Ama meme hem sarkık hem de küçük ise meme büyütme ve dikleştirme ameliyatının beraber yapılması düşünülmelidir. Uygulanan ameliyat tekniğine göre de iyileşme süreci farklılık gösterir.

Meme küçültme ameliyatı kişilerde boyna asılı olan yükün hafiflemesi ile estetik yanında tıbbi olarakta rahatlarlar. Meme küçültme ya da meme dikleştirme ameliyatı geçiren hastaların uzun vadeli en büyük problemi memenin üst pol dolgunluğunu koruyamamalarıdır. Meme küçültme ameliyatı planlanan bir hastaya memenin daha uzun estetik sonuçları koruyabilmesi amacıyla meme implantı konulması düşünülebilir.

Meme dikleştirme arzu eden hastaların meme dokusu içeriği, cilt tonusu ve sutyen tercihi uzun vadeli sonuçları etkiler.

Meme asimetrisi olan hastalar kombine uygulamalar gerekebilir. Bir memenin diğerine göre hacim dağılımı çok farklıysa öncesinde küçük olan meme yağ enjeksiyonu ile şekillendirilebilir. Sonra farklı boyda implantlar ya da farklı ameliyat yöntemleri ile meme simetrisi sağlanmaya çalışılmalıdır. Meme başı pozisyonu ve çap farklılıkları değerlendirilmeli, ideal estetik ölçü ve formuna göre cerrahi planlama yapılmalıdır.