Göz kapakları bizim dışa açılan pencerelerimizdir. Göz kapaklarının görünümü bu pencerenin güzelliğini etkiler. Üst göz kapağının düşmesi, sarkması ya da göz kapaklarının asimetrik olması olarak  sık karşılaşılan sorunlar sınıflandırılabilir. Alt göz kapağında sık karşılaşılan problemler ise; gözaltı torbaları, gözaltı morluğu, alt göz kapağındaki sarkmalar, kırışıklıklar ve gözaltı cildi çekintileridir. Gözaltı estetiği bu problemlerin düzeltilmesi ile iyi bir görünüm kazanır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Ameliyatı

Üst göz kapağında en sık karşılaşılan problem sarkmadır. Bu sarkma kozmetik olarak etkileyen hafif dereceden görme problemlerine yol açabilecek kadar ağır seviyelerde de olabilir. göz kapağı estetiğiÜst göz kapaklarının sarkık olması kişiyi mutsuz edebilir ve uykusuz, yıpranmış gösterebilir. Özellikle bayanların cildinin daha da ince olması bu bölge gevşemeleri için bir zemin yaratır. Bu bölgeye yapılan göz makyajı (far gibi) kendini göstermez ve göz kapağı sarkıklığının altında kaybolabilir. Gözlerin tekrar ışıltılı görünümünü kazandırmak ve üst göz kapaklarını dinçleştirmek için tedavide sarkık cildin çıkarılması gerekir. Bu ameliyata blefaroplasti denilir.

Bu ameliyat genel anestezi gerektirmeyen ve kolay uygulanan bir ameliyattır. Ortalama işlem süresi 30 dakikadır. Bu ameliyat öncesi üst göz kapağı kapalı iken ince bir pensetle fazla deri toplanarak işaretlenir ve çıkarılacak sarkık göz kapağı derisinin taslağı oluşturulur. Bu taslağın orta- alt kısmı üst göz kapağının kat izidir. İşaretlenen fazla üst göz kapağı cildi ve altındaki kas tabakası ile beraber kesilerek çıkarılır. Bazen çıkarılan bu deri her iki göz kapağında farklılık gösterebilir. Bu durumun neden üst göz kapağı sarkmasının her iki göz kapağında asimetrik oluşundandır. Kalan ince iz üst göz kapağı kat izinin içinde saklı kalır. Bu yüzden üst göz kapağı ameliyatında neredeyse hiç iz kalmaz.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

göz kapağı ameliyatı sonrasıAmeliyattan hemen sonra kişi evine yollanır. İlk gün baskılı ve kaba bir pansuman yapılır. Ama kişi görebilir, kendi işlerini yapabilir. Soğuk uygulama göz kapağı şişliğini azaltır. Ertesi gün pansuman açılır ve ince strip bantlar konulur. Güneş gözlüğü takarak sosyal ortama bile karışılabilir. 4.-5. gün tekbir kaç dikiş alınır. Göz kapakları açık bırakılır. Göz kapağında hafif ödem ve pembelik dışında bulgu yoktur. Kişiler iş yaşamlarına dönebilir. Göz kapaklarının tam oturması ve iyileşmesi birkaç ay alsa da bu süreç fark edilir düzeyde olmaz.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Üst göz kapağı normalde göz bebeğinin üst kısmını 1-2 mm örter. Üst göz kapağının bu seviyenin altında olması durumuna pitozis ya da göz kapağı düşüklüğü ismi verilir. Genelde tek taraflı olmakla beraber özellikle doğumsal olanlarda iki taraflı da olabilir. Tedavide üst göz kapağının açan kasın boyu kısaltılır.

Göz Altı Estetiği

Gözaltı estetiğinin bozan başlıca öge gözaltı torbalarıdır. Bu torbalanmaların nedeni alerjik bünye, yaşlanma ya da alt göz kapağı desteğinin zayıf olmasıdır. Gözaltının torbalı görünümü gözyaşı oluğunun daha derin görünmesine yol açar. Ayrıca gözaltı kırışıklıkları ve sarkmaları da diğer problemlerdir. Bu problemlerin tedavisi alt beforoplasti ya da estetik alt göz kapağı ameliyatı ile başarılır. Bu sayede hem gözaltı torbaları giderilmiş hem de gözaltı cildi daha pürüzsüz ve gergin bir görünüm kazanır.

Alt Blefaroplasti Ameliyatı

Gözaltı estetik ameliyatı lokal uyuşturmayla yapılabilir. Alt göz kapağı dibinden kirpiklere paralel yapılan bir kesi ile gözaltı torbalarına ulaşılır. Bu torbaların bir kısmı çıkarılır, bir kısmı ise gözaltı pınarına doğru yayılır.  Alt göz kapağı cildi ve kası minimal çıkarılır ve kalan cilt ile kas tabakası gerilerek alt kapağa gergin bir görünüm kazandırılır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Alt göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme iyidir. Bu bölge ince bantlar ile kapatılır. 3-4 gün sonra gözaltı pansumansız bırakılır. Hafif ödem ve morluk bulguları ilk hafta geçer. Uzamış minimal şişlik ve hafif uyuşukluğun geçmesi birkaç ay zaman alabilir.