Jinekomasti Nedir ?
Erkekte meme bezinin normalden büyük olması durumuna sık rastlanır ve jinekomasti olarak adlandırılır. Bu durum özellikle ergenlik çağındaki erkek çocukların çoğunda gözükür. Ama bu durum çoğu zaman kendiliğinden düzelir ve kalıcı olmaz. Ama bazen bu durum kendiliğinden düzelmez ve kalıcı olabilir. Ergenlikte görülen bu durum olmasına rağmen erişkin yaşta da çeşitli faktörlere bağlı ortaya çıkabilir. Bu faktörler, ilaç kullanımı, hormonal değişiklikler ve yapısal faktörler gibi birçok neden bağlı gelişebilir. Erkekler için çok can sıkıcı olabilir. Dar kıyafetlerde ya da yaz tatillerinde bu bölgenin estetik olmayan belirgin görüntüsü kişi için hoş bir görüntü vermeyebilir. Bu yüzden erkekler sosyal yaşamlarında bu durumdan dolayı çekinme ya da güven kaybı problemlerini yaşayabilirler.

erkekte meme büyümesi jinekomasti

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti için her iki memenin elle muayenesi önemlidir. Meme başı arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde kitle ele gelir. Bu durum meme başının dışarı çıkık bir görünüm kazanmasına yol açar. Bu muayene bulguları hastaya meme usg yapılarak doğrulanmalıdır. Muayene ve Usg bulguları tanı ve tedavinin planlanması için yol göstericidir.

Jinekomasti Tedavisi

Meme de eğer sadece meme bezi büyümesi tespit edilirse o zaman tedavi planlamasında meme bezinin fazla kısmının çıkarılması yeterlidir.

Ama hem meme bezi hem de memedeki yağ dokusu fazlalıklarında ise meme bezinin çıkarılması yanında fazla olan meme deki yağda tedavi edilmelidir.

Memedeki problem sadece meme yağı artışı ise meme bezi ile ilgili cerrahi bir müdahale olmaksızın sadece memedeki yağ oranı azaltılır.

Jinekomasti Ameliyatı

jinekomasti ameliyatıJinekomasti ameliyatı hastanede lokal ya da genel anestezi altında yapılan ve 1 saat süren bir işlemdir. Ameliyat öncesi planlamaya göre işlem yapılır. Sadece yeterli olgularında meme başının alt kısmından u şeklinde bir kesi ile fazla meme bezi çıkarılır. Eğer memede yağlanma artışı da varsa aynı anda lazer liposakşın da tedaviye eklenir. Sadece memede yağ fazlalığı var ve meme bezi normalse sadece lazer lipoliz uygulanır.

Bu yöntemler ile hastalarının büyük bir kısmı tedavi edilebilir. Eğer meme başı ve meme cildi çok sarkık ise o zaman meme dikleştirme ameliyatı da yapılabilir. Bu gibi durumda meme başı çevresinde, meme başı ve aşağıya doğru uzanan bir kesi veya ters T şeklinde iz kalabilir. Bu izler ve uzunlukları memenin sarkıklığı arttıkça fazlalaşacaktır.

Ben genellikle ilk aşamada büyük izler bırakan cilt çıkarma yerine genellikle sadece lazer liposakşın yapıp cildin toparlanmasını sağlıyorum. Bu toparlanma sonucu çoğu zaman ek bir kesiye ihtiyaç duyulmaz. Ek bir müdahale gerekse bile bu müdahale daha kısa kesi izlerine yol açar. Bu sayede daha az izle ya da izsiz jinekomasti problemi düzeltilmiş olunur.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızı hastayı günlük aktivitelerinden koparmaz. Kişi aynı gün işine dönebilir. Ameliyat sonrası meme bölgesine elastik bandaj ya da korse uygulaması ile baskılı bandaj yapılır. 3 gün sonra hasta duş alabilir. Bandaj açılır. Hasta 2-3 hafta kadar gün içi aralıklarla korse kullanmalıdır.

Erkeklerde Göğüs Büyümesi Ameliyatı Komplikasyonlar

Jinekomasti tedavisi sonrası ameliyat sonrası görülebilecek genel komplikasyonlar görülür. Komplikasyon hızı düşüktür. Memede kan ya da serum birikmesi, yara ayrışması ya da minimal meme simetrisinde bozulmalar görülebilir. Bu durum bir memeden yağ ya da gland dokusunun az yada çok alınmasına bağlı gelişir.