Karın bölgesi özellikle hamilelik döneminde ciddi anlamda gerilir ve çatlayabilir. Doğum sonrası bu bölgede bir toparlanma görülse de bazı kişilerde çatlaklar ve karın cildi sarkıklığı nedeniyle karın estetiği bozulur ve kötü görünüm oluşur. Bu problem özellikle aşırı kilo kaybı yaşayanlarda ya da zayıflama amaçlı mide küçültme ameliyatı geçiren hastalarda da görülür. Karın germe ameliyatı bu gibi sorunların görüldüğü durumlarda da yapılabilir.

(Abdominoplasti) Karın Germe Ameliyatı Estetiği

karın germe ameliyatıKarın germe ameliyatı ameliyatı öncesi hasta iyi bir değerlendirmeden geçirilmelidir. Hastanın sigara içip içmediği, kullandığı ilaçlar, şeker ya da kalp hastalığı gibi önemli bir hastalık öyküsü, bacaklarda varis varlığı ya da tromboembolik hastalık öyküsü sorgulanmalıdır. Hastanın daha önce olduğu ameliyatlar sorgulanmalı, hasta fıtık ya da karın kaslarının zayıflığı açısından muayene edilmelidir. Yine karın cildinin tonusu ve çatlak durumu, cilt altı yağlanma, göbek deliği pozisyonu ve karın bölgesindeki izler açısından muayene edilmelidir. Bu muayene ışığında hastanın operasyonu planlanmalıdır.

Hastada sadece abdominal bölgede yağlanma var ve sarkma yoksa tek başına lazerli liposakşın yeterlidir. Hastada abdominal yağlanma var, karın kaslarında zayıflık yok ama göbek altında sarkma varsa mini germe ile beraber lazer liposakşın, hem karın kaslarında zayıflık hem de karında ciddi sarkma varsa o zaman karın germe ameliyatı planlanır.

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) hastanede gerçekleştirilir. Genel anestezi ile 3 saat kadar sürer. Karın germe ameliyatına başlamadan karın ve yan bölgelerdeki fazla yağlanmalar lazer ve infrasonik liposuction yöntemi ile inceltilir. Bel oyuntusu elde edilir, aşk simitleri giderilir ve cilt altı yağlanmalar azaltılır. Daha sonra karnı germek amaçlı ameliyata geçilir. Ameliyatta göbek altı kat çizgisi seviyesinden yapılan bir kesi ile sarkmış karın dokusu eliptik olarak kesilerek çıkarılır. Gevşemiş ve sıkılığını kaybetmiş karın kasları orta hatta yaklaştırılarak dikilir. Yeni göbek deliği oluşturulur. Kesi hattı estetik dikiş ile kapatılır. Pansumanı yapılır ve hastaya karın korsesi giydirilir.

İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası 1-2 gün kişi hastanede kalır. Operasyonun aynı günü yürür. Hasta yatakta istirahat halindeyken genelde ağrı duymaz. İçinde korse varmış gibi bir sıkılık hissi oluşur. Hasta yataktan doğrulurken karın kasları kasıldığı için ağrı duyar. Bu yüzden ilk birkaç gün hasta doğrulurken hasta yakınları ya da hemşire sırttan desteklemelidir. Hastaya günde 3-4 kez oda içinde dolaşması ve yatarken de ayak ve diz hareketleri yapması söylenir. Hasta 1-2 gün sonra hastaneden taburcu edilir ve evine yollanır.

karın toparlama ameliyatı estetiğiKarın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrası kişi ilk kontrole ameliyattan 3-5 gün sonra çağrılır. Bu süre zarfında istirahat etmesi, evden çıkmaması, ama ev içinde hareket etmesi söylenir. İlk pansuman esasında drenler çekilir. Kişiye 7. Günden sonra kısa yürüyüşler ve günlük aktivitelerine dönmesi önerilir. Ameliyattan iki hafta sonra estetik dikişlerin düğüm başları ve göbek dikişleri alınır. Hasta ağır aktivite gerektirmeyen iş hayatına geri dönebilir. Yürüyüş yapabilir. Ağır spor aktivite ve yoğun tempoya ameliyattan 2 ay sonra dönülmesi önerilir. Hasta ameliyattan sonra tuvalet ihtiyacı dışında korsesini 3-5 gün hiç çıkarmamalıdır. Toplamda da 1 ay süreyle kullanmalıdır.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini germe işlemi özellikle karındaki sarkıklığın sadece göbek altında olduğu hasta grubu için uygun bir seçimdir. Bu yöntemde alt karındaki sarkık deri kat izi seviyesinde kesilerek çıkarılır. Göbek deliğinin pozisyonu değişmez. Bu işlem için uygun olan hasta grubunda çoğu zaman karın kaslarında zayıflık yoktur. Dolayısıyla mini karın germe ameliyatı sonrası iyileşme çok hızlıdır. Hastanın doğrulmasında bir zorlanma ya da karında gerginlik hissi oluşmaz. Kısa zaman sonra kişi normal günlük aktivitelerine dönebilir. Bu grup hastada göbek deliği üzerindeki ciltte ciddi sarkma ve karın kası gevşekliği olmamalıdır.

Eğer karın kası gevşekliği yanında ciddi karın sarkması olmayan hastalara da genişletilmiş mini ameliyat uygulanabilir. Bu grup hastada standart mini karnı germe ameliyatı ek olarak karın kasları da dikilerek sıkılaştırılır.

Tüm mini karını germek için hastalarına da lazer ve infrasonik liposakşın uygulamak elde edilecek sonucun başarısını artırmada yardımcıdır. Çünkü karnın ve bel bölgesinin inceltilmesi ile karın estetiği daha iyi gözükür.

Ankara’da karın germe ameliyatı hakkında bilgi almak için estetik plastik cerrahi doktorlarına başvurabilirsiniz. Ameliyat ve İşemin fiyatları konusunda gibi sorularınızı bizlere iletebilir yada telefon ile ulaşabilirsiniz.