Kaşlar gözlerimizin üzerinde yer alan ve mimik hareketleri ile yüzümüze anlam kazandıran yapılardır. Herkeste kaş yapısı farklılık gösterir. Irksal ve yapısal faktörler kaş yapısını etkiler. Özellikle bayanlar kaş yapısını çok önemser, gerek makyaj yaparak gerekse kaşları alarak kaşa estetik bir model kazandırmaya çalışırlar. Bu modelin ideali kaşın burun kökünden başlayarak yay gibi yükselerek başlangıç seviyesinin üzerinde sonlanmasıdır. Ama kaşlar çoğu zaman bu görünümde olmaz. Düşük kaş, dümdüz kaş, ince kaş, kalın kaş, hilal kaş, kavisli kaş, kısa kaş ve uzun kaş gibi çeşitli kaş şekilleri olabilir.  Estetik olarak güzel görünümlü kaş bu yüzden herkeste mevcut değildir, bu estetik görünümü kazandırmak için kaş kaldırma işlemi yapılmalıdır.

Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

kas-kaldirmaKaş kaldırma uygulaması temel olarak ameliyatsız ve ameliyatlı uygulamalar olarak iki ana başlığa ayırmak mümkündür.

 • Ameliyatsız
 • Botoks
 • İple kaş kaldırma
 • Yüz dolgusu ile
 • Fokus Ultrason

Kaş Kaldırma Ameliyatı

 • Klasik şakak germe estetiği
 • Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı

Estetik Kaşları Kaldırma Yöntemleri

Botoks ile Kaş Kaldırma; Botoks uygulaması ile kaş pozisyonu değiştirilebilir. Botoks kaşın iç kısmını 1 mm aşağı düşürürken, kaşın uç kısmını ise 1-2 mm yukarı kaldırır. Bu etki kaşta daha kavisli ve kalkık bir görünüm sağlar. Bu sayede kaşlar estetik olarak daha kalkık bir görünüme kavuşur.

İple Kaş Kaldırma ve Kaş Askısı

Kaş kaldırma işlemi iple kaş askısı ile de yapılabilir. Bu yöntemde kullanılan iplikler genelde balık kılçığı ya da üzerinde küçük çıkıntılar içeren askı sütürleridir. Bu yapıdaki iplikler cilt altı dokuları asarak kaş kalkıklığı sağlarlar. Lokal anestezi ile uygulanan kolay bir işlemdir. Ciltte kesi yapılmadan sadece iğneler içinden geçirilerek uygulanan ip türleri yanında saçlı deri içinde sabitlenen ip türleri de vardır. Bu iplerin avantajı 1-2 gün sonra normal hayata dönebilmek, dezavantajı ise 6 ay-2 yıl içinde elde edilen etkinin kaybolmasıdır.

 Kaşları Yüz Dolgusu ile Kaldırmak

Kaş uçlarının olduğu bölgeye cilt altına dolgu uygulaması sağladığı hacim ile kaş uç kısımlarının 1-2 mm kalkmasını sağlar. Uygulama basit ve mutlu eden bir uygulamadır. Etki hemen başlar. Bu etki uygulanan dolgunun ömrüyle ilişkilidir. En sık Voluma ya da Radiesse kullanılır, Dolguların 18-24 ay ömrü vardır.

Kaşları Fokus Ultrason ile Kaldırma

Fokus ultrason ameliyatsız estetik uygulamalar içinde en güncel uygulamalardan biridir. Ultrason atışları ile kaş üzerindeki cilt ve derin yapılarda elde edilen kontraksiyon ve gerilme ile kaş kaldırma etkisi oluşur. Kal kaldırma etkisi için ulterapinin FDA onayı mevcuttur. Uygulama sonrası hafif bir etki başlasa da ideal etki 90 gün içinde oluşur ve 2 yıl kadar devam eder. Günlük tempodan koparmaması, tek uygulama olması, etkisinin nispeten uzun sürmesi avantajdır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Estetik Kaş kaldırma ameliyatı denilince klasik yöntem şakak germe ameliyatıdır. Bu ameliyat şakak bölgesinden saçlı deri parçası çıkarılması esasına dayanır. Genelde çıkarılan dokunun bıraktığı iz saç içinde zamanla görünür hale gelir. Çünkü saç içindeki kesi onarım hattı doku gerilimine bağlı esner. Bunun sonucu olarakta saç içinde uzun, geniş ve çökük izler ortaya çıkar. Bu saçsız alanlar estetik olarak kötü bir görünüme yol açar. Bu sebeple ben şakak germe ameliyatını uygulamıyorum. Hastalarıma da uygulanmasını önermiyorum. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı, şakak germe ameliyatının yarattığı kötü iz problemine sebep olmadığı için tercih ediyorum.

Endoskopik Yöntem

Bu yöntem şakak bölgesindeki kısa bir kesi içinden endoskopik başlıklar yardımıyla kaşların üst kısmındaki bölgenin alttaki dokudan serbestlenmesi sağlanır. Bu serbestlenen alın cildi yukarı gerilerek genelde bir vidaya asılır. Bu işlemde saçlı deriden doku çıkarılmasına gerek yoktur. Amaç kaşların alttaki dokulardan ayrılması ve yukarıya doğru kaldırılarak arzu edilen pozisyonda sabitlenmesidir.

Bu yöntem basit bir uygulamadır. Ama iyi ve kalıcı sonuç verir. Risk ve komplikasyonlar azdır.

Avantajları

 • Saçlı deride minimal iz kalır.
 • Sonuçlar tatminkardır.
 • Hızlı iyileşme vardır.
 • Uzun süre kalıcı sonuç verir.
 • Daha iyi bir kaş kaldırma sağlanır.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı her yaştaki hastaya uygulanabilir. Uygun olmayan hasta grubu ön saç çizgisi çok gerilemiş ya da geniş alın yapısına sahip bireylerdir.