Lazer epilasyon vücut kıllarının lazer ışığı ile kalıcı olarak yok edilmesini ifade eder. Özellikle bayanların vücut kılları ile yıllar süren bir savaşı vardır. Kimi bayan ağda ile kimi bayan jilet ile kimi bayan ise tüy dökücü kremler ile bu savaşa devam eder. Ama bu savaşın sonunda hep istenmeyen tüyler kazanır. Çünkü yukarıda bahsedilen hiçbir epilasyon yöntemi kalıcı bir tedavi sağlamaz. Ama lazer epilasyon kalıcı olarak istenmeyen kıllardan kurtulmaya olanak sağlar.

Lazerli Epilasyonda Lazer ÇeşitleriLazer epilasyon

Lazer epilasyon işleminde farklı lazer cihazları kullanılır. bu cihazların çoğunun FDA onayı vardır. Halbuki uzak doğu malı ucuz cihazlar ise güvenilmezdir. Çünkü atım şiddeti, etkinlik gibi parametreler güvenilir değildir. Bu durumda beraberinde bir takım sıkıntılı sonuçlar elde edilmesine neden olabilir.

İkinci etmen ise lazer tipinin kişinin kıl tipine uygunluğudur. Yani ayva tüyü gibi kıllarla kalın koyu kılları aynı cihaz görmez. Genel olarak kullanılan epilasyon lazerleri;

  1. Aleksandirite lazer genelde yüzeyel yerleşimli kalın koyu renkli kıl tipine sahip hastalarda çok etkilidir.
  2. Diod lazer ise orta derinlikte sırt gibi bölgelerde çok etkilidir.
  3. Nd Yag lazer ise derin yerleşimli kalın koyu kıllara ve ayva tüyü tipi kıllara etkindir.

Genelde bir kişide hem yüzeysel hem derin kıllar hem de ayva tüyü gibi kıllar mevcuttur. Bu yüzden tek bir lazer cihazı ile tüm kıl tiplerine etkin bir tedavi yapmak çok zordur. Bu yüzden estetik kliniğimizde hem nd yag hem de aleksandirite lazer sistemlerini beraber içeren Cynosure Elite Plus cihazını kullanmaktayız. Bu lazer 2015 yılında USA’da yılın en iyi lazer epilasyon cihazı seçilmiştir.

Lazer ile Epilasyon Nasıl Yapılır

Uygulanacak alan lokal anestezik krem uygulaması ile işlem öncesi uyuşturulur. Uygulama esnasında lazerin kılları görebilmesi için istenmeyen tüylerin ciltten görünebilecek kadar uzunlukta olmalıdır. Lazer uygulaması soğuk hava eşliğinde yapılır. Aleksandirite lazer de uygulama esnasında kıllar dökülür. Diğer lazer cihazları ile uygulamalarda ise kıl daha sonra dökülür.

Lazer uygulama sonrası hafif kızarıklık belki minimal bir pullanma olabilir. Ama kısa bir süre içinde bu bulgular kaybolur.

Lazer epilasyon genelde 30-45 gün aralar ile yapılır. Seans sayısı bölgeye ve kişiye göre değişmekle birlikte genelde 4-8 seanstır.

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer epilasyon kıl tipine uygun lazerle ve deneyimli estetisyenler tarafından yapılırsa sonuç çok başarılı ve yan etki potansiyeli çok düşüktür. Ama yanlış lazer ve hatalı dozlar ile deneyimsiz eller cilt yanıklarına, ciltte lekelenmelere ve yara izlerine sebep olabilir.

Epilasyon sonrası özellikle koyu tenli hastalarda yanık ve yara izi gelişimi riski vardır. Bu grup hastalara daha düşük doz ile atım yapılmalıdır.

Lazer ile Epilasyon İşlemnin Fiyatları

IPL ya da uzak doğu malı kalitesiz lazer cihazları hem atım gücüne hem de etkinliğine güvenilmez. Yanık, yara izi ve leke gibi cilt problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden lazer epilasyon tedavisi mutlaka uygun şartları taşıyan güvenli bir hekimin olduğu estetik merkezlerinde yapılmalıdır.