Lazer Nedir?
Lazer bize gelişen teknolojinin verdiği en önemli armağanlardan biridir. Lazer bugün sadece estetik işlemler de değil tüm tıp camiasında yaygın bir şekilde kullanıma girmiştir. Özellikle estetik uygulamalar için lazer kullanılması bir çok problemin çözülmesine katkı sağlamıştır. Bu gün dünyada herkes güzelleşmek istemekte ama herkes ameliyat olmak istememektedir. Ayrıca lazer uygulamaları elde edilen kazançlar ameliyatlar ile bile elde edilememektedir. Bu gün çeşitli lazer tipleri bir çok problemin tedavisi için kullanılmaktadır.

Lazer uygulamalarında en önemli dikkat edilecek husus uygun lazerin uygun tedavi de ve uygun dozlarda kullanılmasıdır. Bu da ancak deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılan uygulamalar ile elde edilebilir. Bilinçsizce ve yanlış ellerde uygulamalar bırakın fayda vermeyi kişide ciddi yan etkiler doğurabilir.Lazer uygulamaları

Her bir lazerin dalga boyu, etkilediği hedef hücre ve tedavi spektrumu farklıdır. Yani bir lazerle her cilt lezyonunu tedavi etmek imkansızdır. Bu yüzden iyi bir estetik merkezinde en az 4-5 ayrı lazer cihazı bulunmalıdır.

Lazer Işık

Lazer radyasyon içermeyen ışık sistemidir. Her bir lazer ışını farklı dalga boylarına sahiptir. Dolayısıyla da kullanım amaçları da farklılık gösterir. Örneğin:

  • Aleksandirite 758 nm Epilasyon lazeri
  • Nd Yag lazer 1064 nm Epilasyon ve damar lazeri
  • Q switch lazer 532, 1064 Leke ve dövme lazeri
  • Co2 fraksiyonel lazer 10650 Cilt yenileme lazeri

Dolayısıyla her bir lazer kendi etkili olduğu alanda kullanılmalıdır. Epilasyon lazeri ile dövme çıkarmaya çalışmak, ya da cilt yenileme lazeri ile epilasyon yapmak anlamsız olacaktır.

Birde aslında lazer olmayan ışık sistemler ile estetik uygulamalar yapılabilir. Bu cihazların genel adı IPL’dir. Bu cihazlarda bir çok cilt probleminin tedavisinde kullanılsa da lazer cihazları kadar etkin değildirler.

Kalıcı Tüy Tedavisinde Lazerin Kullanımı

Lazer epilasyon belki de istenmeyen kıllarla savaş için lazerin sağladığı en büyük silahtır. Çünkü özellikle bayanlar ağda, krem ve tıraş ile yıllarca istenmeyen tüylerle mücadele etmiştir. Ama kalıcı tedavi bulunamamıştır. Lazer epilasyon ile kalıcı olarak kıllardan kurtulmak mümkündür.

Tüm lazer uygulamaları estetik ameliyatları tamamlayıcı ya da geciktirici işlemlerdir. Hastaların şikayetleri, beklentileri, iyileşme süreleri ve arzu ettikleri sonuç değerlendirilmeli ve hastaya uygun lazer ya da diğer cihaz uygulanmaları planlanmalıdır.