Memelerin büyük olması da küçük olması gibi ayrı bir problemdir. Nasıl göğüs küçüklüğü olan hastalar kıyafet giyme toplum içinde öz güven problemi yaşarlarsa aşırı göğüs büyüklüğü olan hastalarda aynı problemden muzdarip olurlar. Memelerin büyük olması küçük olmasından daha da problemlidir. Çünkü büyük olmaları ayrıca omuz, boyun ve sırta yük verir. Kişide kambur duruşa neden olur. Sutyenin omuz askıları ciltte taşıdığı yük nedeniyle izler bırakır. Aynı zamanda yazları göğüs altındaki kızarıklık ve pişik gibi rahatsızlıklar çok can sıkıcı olabilir. Meme küçültme hem kozmetik hem de tıbbi anlamda düzelme sağlayarak kişiyi mutlu eder. Çoğu kez meme dikleştirme ameliyatı ile beraber aynı anada yapılır. Göğüsleri küçültmenin ameliyatsız bir çözümü yoktur. Ameliyatsız küçültme işlemi olarak liposakşın düşünülebilir, çünkü sonrasında memede iz kalmaz.

Estetik meme küçültme ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

Memeleri küçültmek amacı ile yapılacak ameliyat öncesi planlanan bir hastada hem gözle, hem elle hem de radyolojik olarak değerlendirmek çok önemlidir. Muayenesinde ele gelen bir kitle ya da farklı bir yapı not edilir.  Görsel muayenede meme cildi, areola çapı ve sarkıklığı değerlendirilir. Maligniteyi ekarte etmek için her hastaya ameliyat öncesi usg ya da mamografi çekilmesi faydalıdır.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında cerrahi planlama yapılır.

Planlama

Göğüs küçültme estetiği planlamasıMeme küçültme ameliyatı için en önemli basamaklardan biri planlamadır. Planlama hastanın meme muayenesi sonrası, hastanın beklentileri ve teknik seçimi ile tartışılarak konulur. Bazı hastalar az iz isterler. Ama aslında önemli olan izden ziyade elde edilen memenin şeklidir. Küçültme ameliyatı sonrası elde edilen sonucu belirleyen en önemli nokta teknik ve doktor seçimidir. İyi bir küçültme bu konuda deneyimli bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılabilir.

Göğüs küçültme ameliyatlarında pedikül seçimi önemlidir. Pedikül meme başının kanlanmasının nereden olacağını belirleyerek ameliyatı planlamaktır. Genelde hekimlerin çoğu inferiyor pedikül dediğimiz alttan kanlanmasını sağlayan pedikül seçimini kullanır. Bu yöntem kolay uygulanır olmasına rağmen estetik sonuçları tatminkar olmayabilir. Memelerin daha basık ve yayvanlaşmış olduğu bir sonuç elde edilebilir. Superiyor-supero-medyal ya da medyal pediküllü küçültme teknikleri estetik olarak daha başarılı ve mutlu edici sonuçlar doğurur. Çünkü bu yöntemlerde çıkıklığı artırılabilir. Taban çapı daraltılabilir ve memenin üst pol dolgunluğu daha iyi sağlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Yöntemleri

Kabaca 3 yöntemle yapılabilir.

  • Liposuction
  • Kısa izli küçültme ameliyatı
  • Ter T şeklinde iz bırakan ameliyat

Ameliyatsız Liposakşın ile Meme Küçültme

Ameliyatsız meme küçültmeMeme dokusu meme bezinden değil de yağdan zenginse, cildi elastikiyeti iyiyse ve büyüklüğü hafif orta derecede ise ve hasta ortalama bir sonuca razıysa, liposakşın uygulaması ile meme küçültme yapmak iyi bir tercihtir. En büyük avantajı hiçbir iz kalmamasıdır. Ama sadece seçilmiş hasta gruplarına uygulanabilir ve fayda görürler. Eğer çok sarkık ve büyükse cilt ince ve sarkıksa bu yöntem iyi bir sonuç vermez.

Liposakşın ile küçültme hızlı bir iyileşme dönemi ve hemen hayata dönme gibi avantajları barındırır. 2-3 hafta sıkı bir sutyen giyilmesi iyileşmeyi hızlandırır. Memedeki şişlik indikçe küçülme ve toparlanma görülmeye başlar. Bu süreç 3 ay kadar sürer. Bu küçülme ve toparlanma kişisel farklılıklar gösterebilir.

Kısa izli Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme de kısa iz bırakan yöntem ile yapılabilir. Bu yöntem sarkıklığı 6-7 cm olan ve hafif-orta büyüklükteki göğüsler için uygundur. Kalan iz meme başı çevresinde ve diklemesine aşağı doğru uzanır. Lolipop dediğimiz iz şekli seçilmiş hasta grubunda iyi bir meme şekli ve daha az bir iz bırakır.

Ameliyathane ortamında 1-2 saat sürer. Anestezi tip geneldir. Bu yöntemde memenin başı çevresinden cilt eksizyonu yapılır. Meme ortası ve alt kutuptan dokusu çıkarılar. Kalan iç ve dış pilarları karşılıklı dikişler ile memeyi şekillendirir.

İz Bırakmadan Ters T Şeklinde Meme Küçültme Ameliyatı

Eğer meme sarkıklığı ve boyutu fazla ise en ideal yöntem ters T şeklinde iz bırakan meme küçültme ameliyat tekniğini uygulamaktır. Çünkü büyük memelerde çok miktarda cildi ve dokusu çıkarmak gerekeceği için kısa izli yöntem başarılı olmaz. Eğer kısa izli yöntem uygulanacaksa ara olgularda kısa bir t izi eklenerek uygulanması daha iyi bir estetik görünüm verir. Yoksa altında double buble deformitesi dediğimiz cilt katlantısı oluşur.

Göğüs küçültme ameliyatı hastanede genel narkoz ile yapılır. Ortalama 2.5-3 saat sürer. Wise patern diye isimlendirdiğimiz taslağa uygun çizim yapılır. Çizime uygun cilt ce cilt altı doku çıkarılır. Kalan dokular karşılıklı şekillendirilir.

İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşme dönemi rahattır. Memede hassasiyet ve şişlik olur. Ağrı ön planda değildir. Memedeki dikişler subkutiküler dediğimiz estetik dikiştir. Hastaya operasyon sonrası 3 hafta sporcu sutyeni gibi tatlı bir baskı yapan sutyen giymesi önerilir. Pansumanı 3 gün aralıklarla birkaç kez yapılır. 7-10 gün sonra memeler açıkta bırakılır. Hasta 10 gün sonra işine dönebilir. 1 ay sonra spora başlayabilir. Tam iyileşme 1 yıla yakın zaman alır.

Komplikasyonlar

Meme küçültme sonrası komplikasyonlar genel ameliyat komplikasyonlarıdır. Hematom, enfeksiyon, seroma, yara iyileşme problemleri, meme başı ya da cildinde beslenme bozuklukları ve asimetriler olarak karşımıza çıkar.