PRP Nedir? Kişinin kendi kanından elde edilen trombosit ya da platelet hücrelerinden zengin plazmadır. Aslında bu hücreler kan içinde ml’de 100 000 adet bulunur. Ama damar bütünlüğü bozulmadan dokuya geçmezler. Damar bütünlüğünün bozulması ancak bir doku hasarı ile oluşur. O zaman bu hücrelerin milyonlarcası hasarlı alana göç eder ve burda öncelikle pıhtılaşma sağlayarak kanamayı durdurur. Daha sonra platelet içindeki yapılandırıcı, onarıcı mediatörler ve büyüme faktörleri içeren sitokinler sayesinde hasarlanan doku hızla onarılır ve yenilenir.

Prp Yöntemi

İşte bu hücreler kişinin kanı özel bir tüpe alınarak santrifüj sonrası ayrıştırılır. Ml’de 1 milyon olacak şekilde plateletten zengin ortalama 4 ml plazma elde edilir. Elde edilen plazma cilt içine aşılanır. Aşılama mikro enjeksiyonlar şeklinde bir çok noktadan cilt içine yapılır. İşlem sonrası ciltte noktasal morluk ve hafif ödem olabilir. Soğutucu ya da buz eşliğinde uygulanması bu etkilerin görülme sıklığını azaltır.

Prp Tedavisi

Aşılanan bölgede hasar olmadığından dolayı platelet içindeki gençleştirici ve yapılandırıcı iksir direk ciltte yenilenmeyi teşvik eder. Bu etki ciltte yeni kollajen yapımının uyarılmasına ve cildin yenilenmesine olanak sağlar.

Prp uygulaması 2 haftada bir 4 kere uygulanır. Etkinlik bir kürün 18 ay kadardır. 6 ay ya da yılda bir tek doz idamesi yapılarak etki süresi devam ettirilir.

Yüz prp’si yaptıranlar cildin yenilenmesi, parlaklığının artması ve sağlıklı görünüm kazanması için uygulatır.

Yüz ve Saç Prp Tedavisi

Saç dökülmesini engellemek, saçların daha sağlıklı gözükmesini sağlamak için saç mezoterapisi yanında saç prpsi de uygulanabilir. Prp tek başına ya da mezoterapi ile birlikte yapılabilir.

Uygulama aynı cilt prp’sinde olduğu gibi elde edilen plateletten zengin plazmanın saç köklerine aşılanması şeklindedir. Uygulama mikroenjeksiyon şeklinde saçlı deriye bir çok noktadan uygulanır. Saçın dökülmeye kodlu olan başın üst ve tepe kısmına uygulanması yeterlidir. Uygulama sıklığı ve aralığı aynı yüz prp’sinde olduğu gibidir. Yani 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapılması önerilir.

Saç prp’sinin amacı saçın kök kısmına geçerek saça fayda sağlamasıdır. Çünkü saç kökü saçlı derinin 5 mm altındadır. Halbuki saça sürülen losyon ya da karışımlar ciltten 2 mm emilir ve saçın kök kısmına ulaşmaz. Dolayısıyla saça dışardan sürülen bir ajanın saça çok etki sağlamasını beklemek gerçekçi olmaz. Bu yüzden saç köküne geçecek tedaviler planlanmalıdır.

Saç prp’si saçın canlanmasını, hacim kazanmasını ve saçın sağlıklı gözükmesine katkı sağlar. Ayrıca saçın dökülmesini durdurmaya katkı sağlayarak saç kaybının önüne geçer.