Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi başın arkasındaki dökülmeme özelliği taşıyan saç köklerinin saç kaybı olan alana nakil işleminin adıdır. Yani saç ekimi robin hood bakış açısı gibi, zenginden alıp fakire vermektir. Saç nakli ile saç kaybı olan alanlara sağlıklı saçlar nakledilir. İki tür saç ekim tekniği mevcuttur. İlki FUT dediğimiz saçın arkasından cerrahi kesi ile saçların alınarak vücut dışında 1-2-3-4’lü greftlere ayrılması işlemidir. Bu yöntem artık terkedilmiştir. Günümüzde sadece fue dediğimiz teknik kullanılmaktadır.

Saç Dökülmesi
Saç bireyin kendi imajını ve toplum içindeki görünümünü etkileyen önemli bir ögedir. Özellikle bayanlar her gün saça şekil vermek ya da model yaratmak için ciddi vakit harcar. Sık sık kuaförlere saç bakımı ve kesim için gidilir.  Saç dökülmesi aslında olağan bir süreçtir. Her gün 50-80 saç dökülür. Ama aynı miktarda saç geri çıkar. Bu sayede saç kaybı olmaz. Ama eğer yoğun saç dökülmesi olursa vücut bunu karşılayamaz ve saç kaybı oluşmaya başlar. Bu durumda kelliğe giden bir sürecin ilk adımıdır. Özellikle genetik dökülme varsa saç dökülmesi kaçınılmazdır. Ayrıca yetersiz beslenme, ilaç ve kanser gibi bir çok nedene bağlı saç dökülebilir. Öncelikli olan saçın dökülmesinin engellemektir. Saç mezoterapisi ve saç prp’si ile mevcut saçlar sağlıklı görünüme kavuşturulabilir ve koruyuculuk sağlanır.

Fue Yöntemi

saç ekimi ankaraFue saç ekimi başın arka ve yan kısmındaki saç köklerinin tek tek alınarak saçsız alana nakledilmesi işlemidir. Saç kökleri genellikle 1 mm’lik mikromotor ile alınır. Bu yöntemin dezavantajı mikromotorun dönerken etraf köklere hasar vermesi sonucu iz bırakmasıdır. Diğer bir dezavantajı ise kalın iğnenin içine giren doku nedeniyle saç kökünün kalın hale gelmesi, bu yüzden de seyrek ve kaba bir ekime sebep olmasıdır. Halbuki 0.4 mm’lik ince manuel fue iğneleri hem saçın arkasında iz bırakmaz. Hem de alınan kökler ince olduğu için sık ve doğal bir ekime izin verir.

Saç ekimi mutlaka hastane ortamında plastik cerrahi uzmanı ve saç ekim hemşirelerince yapılmalıdır. Köprü altı hatta doktor olmayan yerlerde bile Ankara’da Saç ekim merkezi adı altında saç ekimi yapılmaktadır. Böyle yerlerde yapılan operasyon hem yasal değildir. Hem de başarılı ve doğal sonuç vermez.

Saç ekimi öncesi saçlar traş edilir. Betadin solüsyon ile temizlenir. Saçın arka ve yan kısımlarından saç kökleri fue iğnesi ile alınır, ama yuvalarından çıkarılmaz. Saç köklerinin beslenmeleri devam eder. Alınması planlanan saç kökü sayısına ulaşınca saç köklerinin hepsi aynı anda toplanır. Böylece saçlar vücut dışında fazla süre kalmamış olur. Bu durumda ekim yapılan saçların yaşayabilirliği üzerine fayda sağlar. Daha sonra saç ekimi planlanan alana kanal açılır ve toplanan saç kökleri ekilir. Ekim bitince saçın arkasına antibiyotikli pomad ve ped içeren bir pansuman yapılır ve alın sargısı ile pansuman kapatılır. Ekim yapılan alana ise antibiyotikli solüsyon sürülür ve açık bırakılır.

İnce manuel fue yöntemi ile saç ekiminin mikro-motor yöntemine göre önemli avantajları mevcuttur. Bir seansta ortalama mikromotor ile 2000-2500 greft nakledilebilir. Seans aralıkları genellikle 1 yıldır. İnce fue iğneleri ile bir seansta 4000 graft nakledilebilir. 4000 graft 8000-9000 saç teline tekabül eder. 2. Seans ekim yapılmamış bir alana ise 2-3 ay sonra yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası kişi ilk bir iki gün baş yüksekte, mümkünse düz yatmalıdır. Yan yatan hastalarda o tarafta şişlik olması kaçınılmazdır. Yine saç ekimi sonrası alında ve saçlı deride şişlik normal bir durumdur. İlk günler alın bölgesine yapılacak soğuk tatbiki şişliğin inmesini hızlandırır. İlk kontrol ekimden yaklaşık 2 gün sonradır. Hastanın ilk saç yıkaması yapılır ve nasıl yıkayacağının eğitimi verilir. Yıkama öncesi losyon sürülerek ekim yapılan alandaki kabukların yumuşaması sağlanır ve basınçsız bir su ile saçlar şampuan ile yıkanır. Hastaya 1 hafta- 10 gün sonra saçlarını her gün yıkaması söylenir. Kabuklanmalar dökülünce kişi normal yıkanma temposuna dönebilir. Ayrıca hastaya ilk bir ay basınçlı suyla yıkanmaması, aşırı yorucu egzersiz yapmaması ve sauna gibi çok sıcak ortamlarda bulunmaması tavsiye edilir. Hasta traş olacaksa ekim yapılan alana 6 ay süreyle makine kullanılmamalıdır, makas ile traş olmalıdır. Ama saç alınan arka alana makine kullanılabilir.

Saç ekimi yöntemleriSaç ekiminden sonra ilk ay ekim yapılan saçların %50 civarı dökülür. Kalan saçlar uzamaya başlar ve 3 ay sonra 3-4 cm’lik boyuta ulaşır. Bu süreden sonra dökülen saçlar yeniden çıkmaya başlar ve saçların çıkımının tamamlanması 1 yıl kadar zaman alır. Yani saç sıklığına maksimum konsantrasyona saç ekiminden 1 yıl sonra ulaşılır. Çıkan saçlar arasında %5-10 fark olabilir. Çıkan saçlar ömür boyu dökülmez.

Saç ekim fiyatını belirleyen en önemli faktör ekilmesi planlanan saç grefti sayısıdır. Greft sayısı arttıkça doğal olarak saç ekimi fiyatı da artar. İkinci faktör ise işlemi yapılan yerdir. Hastane ortamı operasyon için yasal saç ekimi alanıdır. Ama ofisler de köprü altı yerlerde ekim sağlıksız olsa da hastane ücreti içermediği için düşük ücretlere yapılır. Son faktör ise saç ekimi için doktorun istediği ücrettir. Deneyimli plastik cerrahi ellerde hastane ortamında saç ekimi yapılması ile doktor bile olmayan kişilerce ofislerde saç ekiminin aynı fiyata yapılması akla mantığa aykırıdır.