Dış Dudak Estetiği

Vajina girişini örten her iki taraftaki cilt kabartıları vajina dış dudaklarını oluşturur. Vajina dış dudaklarının yeterli dolgunlukta ve estetik olarak güzel görünmesi idealdir. Ama durum her zaman böyle değildir. Vajina dış dudakları normalden büyük, asimetrik ya da sarkık olabilir. Hasta ayakta ve bacaklar açıkken dış dudakların değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü bu sayede dış dudakların sarkıklığı daha iyi değerlendirilebilir.

Dış dudakların sarkık ve büyük olması özellikle bikini ya da iç çamaşır ve dar kıyafetlerde hoş görünmemesine sebep olabilir. Bu durumda kişiyi sosyal ortamında rahatsız edebilir.

Dış Dudak Büyüklüğü

Dış dudakların en sık karşılaşılan problemlerinden biri dış dudakların büyük olmasıdır. Genelde büyüklüğe sarkıklıkta eşlik edebilir. Büyük dış dudakların cerrahi tedavisinde fazla olan kısım çıkarılır. Kesi hattı vajen giriş ağzında saklanır.

Dış Dudak Sarkması

Vajina dış dudaklarının sarkması diğer karşılaşılan bir durumdur. Sarkma dış dudakların büyük olmasından, dış dudakların hacmin kaybetmesinden ya da dış dudakların aşağı yerleşiminden kaynaklanabilir. Probleme yönelik çözüm üretilir. Eğer dış dudak sarkması büyüklük ya da aşağı yerleşimden kaynaklanıyorsa, en iyi çözüm dış dudakların küçültülmesidir. Eğer dış dudak hacminin azalmasına bağlı ise o zaman dış dudaklara yağ enjeksiyonu ya da dolgu uygulamaları iyi sonuç verir.

Dış Dudak problemlerinden diğer bir kaçı ise dış dudakların asimetrik olması ya da dolgunluk kaybına bağlı büzüşük görünmesidir. Asimetrik durumda büyük olan dudak küçültülür. Dolgunluk kaybında ise yağ ya da dolgu enjeksiyonu uygulanır.

Dış Dudak Ameliyatı

Dış dudak ameliyatı lokal uyuşturma ya da sakinleştirici eşliğinde yapılabilir. İşlem sonrası kişi aynı gün evine gidebilir. Adet kanaması gibi bir iki gün hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir. Operasyon sonrası buz uygulaması şişliğin artmasına engel olur. Dış dudak estetiği ameliyatlarında yapılan işleme göre 2-4 hafta cinsel perhiz yapmak gerekir.

Dış dudak estetiği ameliyatları kişinin mahrem bölgesinin estetik olarak hoş gözükmesini sağlar. Ameliyat sonrası kişi hem kıyafet giydiğinde hem de özel yaşantısında rahat ve mutlu hisseder.