İç Dudak Estetiği

Vajen girişindeki sağlı sollu iki adet yaprak gibi olan mukoza yapısına iç dudak ismi verilmektedir. İç dudaklar normalde dış dudaklar tarafından örtülür ve her zaman nemli ortamda pembe kalırlar. Bu yapıların aşırı büyük olması ya da sarkması durumunda iç dudaklar dış dudaklar tarafından örtülemez ve aşağıya uzanır. Bu durum onların nemli ortamda kalmalarını engeller ve siyah-kahverengi renk değişikliği gözlenir. Bu durumda hoş olmayan bir görüntü yaratır. Ayrıca dış dudaklar arasından aşağı uzanan iç dudaklarda rahatsız edici olabilir.

İç Dudak Büyüklüğü

En sık rastlanan iç dudak problemi büyüklüktür. İç dudakların büyük olması hem estetik hem de hijyen problemlerini beraber getirir. Dış dudakların büyük olması vajen girişini açık bırakır ve mikrobiyal enfeksiyonla bulaşma açısından risk ortamı yaratır.

İç dudak büyüklüğü cerrahi tedavisinde genelde uygulanan yöntem sünnettir. Yani fazla olan doku düz bir hat boyunca kesilerek çıkarılır. Bu yöntem iyi bir estetik sonuç vermez. Çünkü hem dudağın uç kısmının orijinal yapısı bozulur, hem dudağın ince yapısı kaybolarak kalınlaşır, hem de ince uzun bir görünüm kazanır.

Üçgen şeklinde uygulanan cerrahi yöntem iyi bir estetik sonuç verir. Çünkü bu yöntemde hem iç dudak konturu bozulmamış olur, hem de iç dudağın orijinal yapısı bozulmamış olur.

İç Dudak Sarkması

İç dudak sarkması da yine dudakların normalden daha aşağı yerleşimli olması ya da büyüklük ve gevşeme sonucunda oluşur. İç dudaklarda sarkma normal doğumların bir sonucu ya da yapısal olarak olabilir. İç dudak sarkmalarının da cerrahi tedavisi büyüklük ile olana benzerdir. Eğer iç dudaklar büyük değilse sadece yukarı çekme işlemi içeren bir cerrahi yöntem uygulanmalıdır.

İç Dudak Ameliyatı

İç dudak ameliyatı çoğu zaman lokal uyuşturmayla yapılabilir. İç dudaklardan üçgen şeklinde tam kat mukoza çıkarılır. Karşılıklı dokular dikilir. Bu sayede dudakların dış yapısının orjinalliği bozulmamış olur ve kesi yeri iz bırakmadan iyileşir.  İşlem sonrası günlük hayata hemen dönülebilir. O bölge kadın genital bölge şampuanları ile temiz tutulur. 3 hafta cinsel ilişki yasağı vardır. Tam iyileşme 1 ayı bulur.