Vücut estetiği deyince yüz dışındaki tüm estetik uygulamaları içerir. Bu uygulamaların içersinde en sık yapılan işlemler meme estetiği ameliyatları ve yağ aldırma işlemidir.

Vücut estetik olması bireyin kendine öz güveni açısından çok önemlidir. Herkesin rahatsız olduğu bölge farklıdır. Kimi memelerinin büyük olmasından kimi karın bölgelerinin yağlı olmasından kimi ise kollarının sarkık olmasından şikayetçi olabilir.

Vücut estetiğinin bozan belli başlı nedenler, aşırı kilo değişiklikleri, hamilelik ya da yapısal nedenlerdir. Hamilelik esnasında aşırı kilo alımı vücut hatlarında bozulmalara, ciltte sarkmalara ve çatlaklara neden olur ya da lokalize yağlar kalabilir. Aynı şekilde obez hastaların aşırı kilo kaybı özellikle mide küçültme ameliyatı sonrası sık görülen bir durumdur. Bu durum kişinin kendinden 2-3 beden büyük deri örtüsü kalması ile sonuçlanır.

Vücut estetiği ameliyatı öncesi yapılması gereken ilk işlem detaylı bir muayenedir. Muayene sonrası yapılacak işlemler planlanır. Yapılacak ameliyatlar birkaç ameliyatı içerebilir. Estetik vücut ameliyatları genelde büyük alanları içerir. Bu yüzden kişinin sağlık durumu iyi analiz edilmelidir. Yaşlı, kilolu ve ek sağlık problemleri olan hastalarda mümkün olduğunca kombine ameliyatlardan kaçınmak yerinde olacaktır. Ama bunun yanısıra genç ve normal kilolu hastalarda birkaç vücut estetiği ameliyatının beraber yapılması uygun olacaktır.

Vücut estetiği ameliyatları Karın germe, Kol germe, Uyluk germe gibi gerdirme ameliyatları yanında lazer ve infrasonik liposakşın gibi yağ aldırma ameliyatlarını içerir. Çarpık bacak görünümünün düzeltilmesi, Ben aldırma, Saç ekimi, Yağ dolgusu, Popo estetiği ve Genital estetik işlemlerde diğer vücut estetik ameliyatlarıdır.

Vücut estetiği ameliyatları yanında ameliyat sonrası ya da ameliyat olmadan uygulanacak cihaz programları da vardır. Soğuk lipoliz bölgesel incelme sağlayan ve yağları dondurarak azaltan bir sistemdir. Yine kavitasyon bölgesel zayıflamada ultrasonik dalgalar ile yağ oranını azaltan bir cihazdır. Fokus ultrason vücudun sıkılaşması toparlanması istenen cilt kısımlarına uygulanır.

İster estetik ameliyat ister cihaz uygulamaları vücudu daha iyi bir görünüme kavuşturmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemler uygun hasta analizine bağlı olarak hasta bazlı seçilir. Bu ameliyatlar seçilirken hastanın şikayetçi olduğu bölge değerlendirilir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenir.