Yağ Enjeksiyonu Nedir? Vücudun bir bölgesinden alınan yağın başka bir vücut bölgesine transfer edilmesi işlemidir. Transfer edilmesindeki amaç o bölgede dolgunluk ve hacim yaratmaktır.  Yağ dokusu kişinin kendi dokusudur. Bu yüzden enjekte edilen yağ bünye tarafından kabul edilir. Yağ vücutta ki herhangi bir bölgeden elde edilebilir. Yağ elde etmek için en sık kullanılan alanlar; karın, kalça ve diz içleridir.

Yağ Dokusu Enjeksiyonu

Yağ dokusu enjeksiyonu eğer az miktarda ise lokal uyuşturmayla yapılabilir. Geniş alanlara uygulanacaksa o zaman genel anestezi uygulanması daha uygundur. Yağlar verici alandan ince bir kanül yardımıyla alınır. Daha sonra yağ dokusu izole edilir ve hedeflenen alana ince bir kanül ile enjekte edilir. Kişi aynı gün hastaneden taburcu olabilir.

Yağ enjeksiyonu vücutta en sık uygulama alanları;

 • Dudak dolgunlaştırma
 • Çarpık bacak görünümünü giderme
 • Memeye hacim kazandırma
 • Popoya dolgunluk kazandırma
 • Penis kalınlaştırma
 • Vajina dış dudak büyütme
 • Ciltteki çökmelerin tedavisi
 • Yüze dolgunluk verme
 • Yüzdeki kırışıklık ve yaşlanma tedavisi
 • El cildine hacim kazandırarak dirileştirme
 • Ameliyat izlerindeki çöküklüğün tedavisi

Kök Hücre Yağ Enjeksiyonu

Kök hücre ile yağ enjeksiyonunun normal yağ transferinden farkı aşılanan yağın daha kalıcı olması ve daha fazla miktarının tutmasıdır. Yağlar düşük basınçlı ince bir kanül ya da infrasonik kanül ile alınır. Alınan yağlar santrifüj edilerek saf yağ dokusu izole edilir. Daha sonra kök hücre izolasyonu sonrası alınan bakir yağlar ile kök hücreler harmanlanarak aşılanır. Kök hücre yağ enjeksiyonu kişinin kendi dokusu ile daha kalıcı uygulamalar yapılmasına olanak yaratır.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcılık

Normal yağ enjeksiyonu sonrası kalıcılık değişkendir. Yağların ne kadarının tutacağı ya da ne kadar yaşayacağı uygulayıcıya ya da kişiye göre değişir. Çünkü yağlar ilk 3 gün etraftaki serum ile beslenir. 4.günden sonra yağları besleyen kan damarları oluşur. 6. Günden itibaren bu damarlar çalışmaya başlar. Dolayısıyla yağların aşılama şekli ve elde ediliş yöntemi direkt yağ yaşayabilirliği üzerine etkindir. Yağ enjekte edilirken ince bir damar gibi doku içine birçok plana enjekte edilmelidir. Bu şekilde yağların vücut serumu ile beslenmesi sağlanır. Ama aynı plana göllenme şeklinde aşırı yağ transferi sonrası yağ kümesinin ortada kalan kısmına serum ulaşmadığı için yaşamayacaktır. Yağların tutma miktarı ise aşılanan dokudaki mevcut kanlanma düzeyi, sigara içimi, doku kalınlığı ve diğer yapısal faktörlere bağımlıdır.

Halbuki kök hücre ile yağ enjeksiyonu ile bu değişkenler minimalize edilebilir. Çünkü kök hücre hem yağın yaşayabilirliğinin hem de yaşayan yağ miktarını artırıcı bir ögedir.

Yağ Enjeksiyonu İyileşme Süreci

Yağ enjeksiyonu sonrası iyileşme tamamen yağ aşılanan bölge ile ilişkilidir. Genelde yağ alınan ve aşılanan yerde hafif şişlik ve morluk normaldir. Yüze yağ trasnferi sonrası kişinin 1 hafta 10 gün sosyal hayattan ayrı kalması uygundur. Ama kıyafet altında kalan alanlarda kişi aynı gün bile normal yaşantısına dönebilir. Çarpık bacak düzeltilmesi için yapılması sonrasında yine kişinin 1 hafta kadar istirahatini gerektirir.

Yağ Dolgusu Sonrası

Yağ dolgusu sonrası komplikasyon oranı azdır. Genellikle küçük asimetriler, enfeksiyon ve yetersiz hacim kazanımı en sık görülenleridir. Yağ enjeksiyonu yapılan hastaların genelde bir miktar yağı ameliyat sonrası saklanır. Amaç ek bir dolgunluk sağlamak ya da küçük asimetrileri düzeltmek içindir. Enfeksiyon oluşursa etkili antibiyotik kullanımı yapılmalıdır. Düzeltici bir yağ enjeksiyonu uygulaması gerekeceği akılda bulundurmalıdır.

Yağ enjeksiyonu yaptıranlar, işlem fiyatı uygulanan yöntem ve alana göre farklılık gösterir. Kök hücre yağ enjeksiyonu uygulamaları kullanılan kitler nedeniyle daha pahalı ama kalıcı uygulamalardır. Elde edilen yağ miktarı direkt fiyata yansır. Genelde yüze daha az yağ dokusu transferi gerekirken, popo, meme ya da bacak gibi geniş alanlara daha yüksek hacimli yağ transferi uygulamaları gerekir. Doktorun belirlediği ücret ve hastane fiyatları da total fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.