Yüz vücudumuzun en önemli bölgelerinden birsidir. Çünkü yüzümüz bizim toplum içinde tanınırlığımızın ve görünümümüzü etkileyen yegane alandır. Yüzümüzün güzel ve estetik olarak orantılı görünümü bizi toplum içinde avantajlı konuma koyar. Hem sosyal yaşamda hem de iş yaşamında hayata 1-0 önde başlamak demektir. Çünkü çağımızda güzellik her zaman aranılan ve sahip olunması istenilen bir kavramdır. Herkes güzel görünmek ve görmek ister. Kimse çirkin olmak ya da çirkin görmek istemez. Bu yüzden güzel bir yüz estetiğine sahip olmak her bireyin isteğidir.

Yüz estetiği nasıl yapılır?

Yüz estetiği çok geniş bir kavramdır. Yüz ana olarak üç bölümde incelenir. Üst yüz alın ve göz bölgesini, orta yüz yanaklar ve burnu, alt yüz ise ağız ve çene çevresini ifade eder. Hastayı değerlendirirken tüm yüz estetik olarak analiz edilir. Ama hastalar bazen tek bir bölgesinden ya da tek bir alandan şikayetçi olabilirler. Burada hastaya yüz analizi sonrası hastanın şikayetçi olduğu alan ve komşu bölgelerin düzeltilmesi ile elde edilecek başarı izah edilmelidir. Yüz bir bütündür ve estetik alanların birbiri ile uyumlu olması daha iyi bir sonuç verir.

Yüz Estetiği Ameliyatı

Yüz estetiği için ameliyat seçimi her hasta değerlendirilmesine göre değişebilir. Hangi ameliyatın yapılacağı hastanın şikayetçi olduğu bölge ve estetik cerrahın değerlendirilmesi sonucu ortak karar verilir. Genç hastalar da genelde ameliyatsız yüz estetik uygulamaları tercih edilir. Dolgu ve botoks uygulamaları en başta gelen uygulamalardır. Fokus ultrason ya da co2 fraksiyonel lazer uygulaması cilt gençleştirme için kullanılan başlıca cihazlardır.

Estetik yüz ameliyatı, Kulak estetiği, Burun estetiği, Çene estetiği ve Göz kapağı estetiği gibi yapısal nedenlere bağlı olarak her yaşta yapılabilir. Orta yüz germe, yüz ve boyun germe gibi ameliyatlar ise daha ileri yaş grubunun estetik ameliyatlarıdır.

Yüz estetiği uygulamalarının fiyatlandırılması uygulanacak estetik cerrahi uygulamaya göre değişkenlik gösterir. Ameliyatsız estetik uygulamalar genelde daha makul bir ücrete mal olur. Göz kapağı, kepçe kulak gibi basit prosedürler kısa süreli ve az maliyet gerektiren işlemlerdir. Ama yüz ve boyun germe gibi büyük ve uzun süren prosedürler ve kombine ameliyatlar daha yüksek fiyatlandırma gerektirir. Ayrıca burun estetiği ameliyatı gibi zorluk derecesi değişken yada revizyon rinoplasti gibi ikincil ameliyat ücretleri de daha fazla olabilir. Özetle yüz estetiği ameliyatı fiyatları, ameliyat edilecek bölgeye, zorluk derecesine ve estetik cerrahın talebine göre değişiklik gösterebilir. Estetik ameliyatlar konusunda fiyatlandırmadan önce iyi bir sonucun alınması için gerekli kriterler değerlendirilmelidir. Bu kriterler, iyi bir hastane ortamı ve Estetik yüz ameliyatı konusunda deneyimli estetik cerrahi uzmanına ameliyat olmaktır.