Yüzümüz kişiliğimizin ve dış görüntümüzün aynasıdır. Yüz ifademiz ve yüz imajı algımız, toplum içinde bizi yansıtır. Yıllar vücudumuz gibi yüzümüzde de bir takım bozulmalara yol açar. Gençken canlı ve pürüzsüz olan yüz cildi, yaşlanınca yerini kırışıklık ve sarkmalara bırakır. Bu yaşlanmış yüz görünümü kişiyi rahatsız edebilir. Kimse yaşlanmak ya da kötü gözükmek istemez. Bu yüzden yüz gençleştirme ameliyatları her geçen gün daha çok yapılmaya başlanmıştır. Bunlar arasında ameliyatsız yüz germe ya da yüz germe ameliyatı ilk sıradadır. Çünkü insan ömrü uzadıkça ve sosyo-kültürel olarak geliştikçe kişilerin kendine bakımı da doğal olarak artmaktadır.

Yüz germe ameliyatı öncesi ilk yapılması gereken yüz yapılarının değerlendirilmesi ve uygun ameliyat yönteminin seçilmesidir. Yüzdeki sarkma alanları ve hacim kayıpları tespit edilir ve teknik seçiminde değerlendirilir.

Yüz Germe Ameliyatı

yüz germeYüz germe estetik ameliyatı için birçok teknik tanımlanmıştır. Tekniklerin hepsinde her ne kadar yüz cildi gerilse de amaç yüz kaslarını saran zar tabakanın gerilmesi ve aşağı düşen yağ yastıkçıklarının yukarı alınmasıdır. Ben kendi uyguladığım teknikten bahsetmek istiyorum. Benim uyguladığım yüz germe ameliyat yöntemi MACS lifttir.  MACS lift yüz germe ameliyatı temel olarak yüzün iplikler yardımıyla gerilme esasına dayanır. Ayrıca her yüz germe olgusuna aynı anda hacimsel gençleştirme için yağ enjeksiyonu da uygulamaktayım.

Yüz Germe Ameliyat Yöntemleri

  • MACS Lift
  • Genişletilmiş MACS lift
  • Genişletilmiş MACS lift + Platizmoplasti

MACS Lift Yöntemi

yüz gerdirmeMacs lift yüz germe ameliyat yönteminde yüz cildi altında kasları saran fasyal tabaka kalıcı iplikler ile gerilerek asılır. Aynı zamanda boyundaki kas ve fasyal tabakada bu yöntemle gerilebilir. Bu askı sütürlerinin amacı cilt altı dokuları gererek ve asarak yüzün bu konumda bir taslak halinde bağ dokusu ile şekillenmesini sağlamaktır. Bu yeni verilen şekil yüzün daha üçgen ve daha genç görünmesini sağlar. Macs lift yönteminde az kesi ile iyi bir sonuç sağlanabilir. Yüz siniri smas ismini verdiğimiz kas fasyası içinde olduğu için bu ameliyat tekniğinde yaralanmaz.

Macs lift yöntemi hasta 40’lı yaşlarda ise sadece kulak önü kesisi ile yapılabilir. Bu olgularda boyun ve gıdı bölgesinde ciddi bir bozulma yoktur. Yanak ve çene kenarlarındaki sarkmalar ön plandadır.

Genişletilmiş Macs lift yöntemi ise 50’li yaşlarda uygulanır. Kulak önü kesisi ile beraber kulak arkası kesisi de yapılır. Boyun ve gıdı bölgesi de yüz ile beraber gerilir.

Genişletilmiş Macs lift + Platizmoplasti yöntemi ise özellikle gıdı bölgesinde kas bandı ve aşırı sarkmaları olan hastalar için kullanılan bir yöntemdir.

Yüz Germe Estetiği Operasyonu

yüz germe ameliyatıYüz germe ameliyatı genel anestezi ile hastanede ameliyathanede yapılır. Ameliyat öncesi hastanın yüzü işaretlenir. Kesi hatlarıve yağ enjeksiyonu planlanan alanlar belirlenir. İlk önce ağırlıklı olarak gülme çizgilerine ve elmacık kemiği bölgesine yağ enjeksiyonu uygulanır. Daha sonra kulak önü kesisi ile yüz cildi kaldırılır. Yüz kaslarını saran fasyal tabaka ve boyun fasyası kalıcı dikişler ile gerilir. Fazla cilt yüz derisi gerilerek çıkarılır ve kesi hattı onarılır. Hastaya gerekliyse kulak arkası kesisi ya da gıdı bölgesi kas sıkılaştırması uygulaması da eklenir. Ortalama işlem süresi 2-3 saattir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı hissi olmaz. Yüzde şişlik ve hafif morarma görülür. Ameliyat sonrası 1. Gün dren ve bandaj açılır. Kesi hatlarına strip band konulur. Yüzdeki şişliği azaltmak için yüz bandı takmak faydalıdır. 2. Günden sonra yüzdeki şişlik azalmaya başlar, toplum içine çıkacak hale gelmek 1 hafta-10 gün vakit alabilir. Yüzün oturması 2-3 ay kadar zaman alsa da bu süreç normal yaşantıyı etkilemez.

Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız yüz estetik uygulamaları her geçen gün artan sıklıkta kullanılmaktadır. Ameliyat düşünmeyen hasta grubu için fokus ultrason uygulaması yüzde toparlanma ve yenilenme sağlar. Fokus ultrason cihazının 3 ve 4.5 mm başlıkları ile hem ciltte hem de cilt altındaki fasyal tabakada gerilme ve gençleştirme etkisi yaratır. Bu etki dokuda oluşan iyileşme noktalarının büzüşerek iyileşmesi sonucu elde edilir. Fokus ultrason uygulaması ile ameliyat düşünmeyen hasta grubunda yüz ve boyun germe elde edilebilir. Elde edilen germe derecesi yüz ve boyun germe ameliyatı kadar başarılı sonuç vermez. Ama oluşan etki hem yüzü gençleştirir, hem de organik olarak yaşlanma sürecini 2 yıl kadar geçici durdurur.

Fokus ultrason tek seans uygulama olması, günlük aktivitelere hemen dönülebilmesi ve yüzde gençleştirme yanında germe etkisi olması nedeniyle oldukça kullanışlı bir yüz gençleştirme yöntemidir.