Akne Nedir? Akne özellikle yüz bölgesinde ergenlik döneminde sıkça görülür. Çoğu zaman bu akneler sivilce şeklinde çıkar ve geçer. Ama bu süreç çok uzun bir süre alabilir. Hatta yetişkinlik döneminde bile cilt tipine bağlı akneler görülebilir. Bu yüzden akne hayatın her döneminde sosyal yaşamı etkileyen bir cilt problemi olarak karşımıza çıkar.

Aktif akneler bazen hafif bir sivilce şeklinde olabilirken bazen de püstül şeklinde cilt altında yoğun abse odakları oluşturabilirler. Bu ileri derecede akne odakları iyileştikten sonra ciltte çukurlar, düzensizlikler ve yıpranmış bir yapı bırakır. Bu duruma püstülü olan hastalarda cilt altı yağ dokusunun azalmasına bağlı yüzde hacim kayıpları da eşlik eder. Sonuçta akneye maruz kalan cilt bölgesi hacmini kaybetmiş, düzensiz ve mat bir görünüm kazanır.
Aktif akneler yüzde en sık yanak ve kaş yanlarında ortaya çıkar. Ama tüm yüzde her bölgede aktif akneler görülebilir.

Lazer ile akne tedavisi

Sivilce Nasıl Geçer?

Akneler eğer az ve yaygın değilse çoğu zaman tedavisiz kendiliğinden geçer. Ama ileri derecede ve yaygın akneler özellikle püstüllü bir görünümdeyseler tedavi edilmelidirler. Tedavi genellikle medikaldir. Antibiyotikli haplar ve kremler içerir.

Akne – Sivilce Tedivisi

Aktif akne tedavisinde diğer alternatif bir tedavi ise lazer tedavisidir. Bu tedavide 3 basamak uygulanır. İlk basamakta yüze karbon solüsyonu sürülür ve spektra lazer ile atım yapılır. Daha sonra q switch lazer ile ciltten karbon temizlenir. Son aşamada cilde tekrar spektra modunda lazer uygulanır. Bu uygulama ile ciltteki sivilce ve akne odakları kurutulur. Aktif aknelerin iz bırakmadan iyileşmesi hedeflenir. İşlem sonrası ciltte herhangi bir hasar oluşmaz, kişi aynı gün normal hayatına dönebilir. İşlemin diğer bir avantajı ise ciltteki akneleri kurutmasının yanı sıra, cildi gençleştirmesi ve cilt gözeneklerini de daraltmasıdır. Ayrıca ciltteki yağ ve sebum dengesini düzenler ve cildin parlak, canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlar.

sivilce tedavisiLazer Akne Tedavisi

Lazerle akne tedavisi hastada bir 6-7 seans uygulanır. Tedavi sonucunda hem yüzdeki aktif akne odakları kurur. Hem de yeni aknelerin çıkması engellenmiş olur. Lazerle akne tedavisinde karbon peeling, Q switch lazer ve spektra modu kullanılır. Ayrıca 1 seans co2 fraksiyonel lazer tedavisi ile cilt yenilenir ve temizlenir. Bu uygulama tedavi başında yapılırsa sonuç daha başarılı olur. Çünkü cildin üst tabakasının alınması cildin nefes almasını sağlar. Bu sayede ciltteki kapalı gözenekler açıklır. Sivilceler drene olur. Bir kısım akne odakları temizlenir. Zaten eğer ciltte akneye bağlı oluşan hasarların tedavisin de de en etkili yöntem co2 fraksiyonel lazer uygulamasıdır.

Lazer akne tedavisi medikal tedavi ile birlikte beraber uygulandığında elde edilen başarı yüksektir. Bu yüzden hem lazerin hem de antibiyotik baskısının etkisi ile daha iyi bir sonuç almak mümkün olmaktadır.