Kızlık zarı bizim gibi toplumlarda saflığın, bekaretin sembolüdür. Kızlık zarının yırtılması ile oluşan kanama gerdek gecesi olan bir ritüeldir. Kızlık zarının evlilik dışı bozulması evlilik öncesi bireylerde toplum içinde bir takım sosyal ya da psikolojik sorunlar yaratabilir. Bu yüzden ince bir zarın onarımı bir çok problemi kendiliğinden çözebilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajina ağzı girişinde ince bir zar tabakadır. Zarın orta kısmında bir açıklık vardır. Bu zar her kadında olan doğumsal bir oluşumdur. Farklı kızlık zarı tipleri olabilir. Kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır, çoğu zaman hafif bir kanama ve acı hissi olur. Eğer kızlık zarı elastik ise o zaman kızlık zarı yırtılmaz ve kanamada olmaz.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılabilir. Muayene dışında kesin tanı koymanın başka yolu yoktur. Doktor hastanın vajina dış dudaklarını yana çekerek vajina ağzının net gözükmesini sağlar. Bu alanda kızlık zarı bütünlüğünün korunup korunmadığı değerlendirilir. Bazı tip kızlık zarları yanıltabilir. Bu yüzden büyüteç ile detaylı inceleme kesin kanıya varmada yardımcıdır.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının cinsel birleşme sonrası yırtılması normal bir durumdur. Bu yapıya benzer bir yapı oluşturmak için kızlık zarı dikimi yapılır. Genelde 2 türlü kızlık zarı dikimi yapılır. Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi parçalanmış kızlık zarı yapılarının dikişler yardımıyla birbirine yaklaştırılması işlemidir. Genelde işlemden birkaç gün sonra ilişkiye girilmesi önerilir. Çünkü onarılan bu yapıların cinsel ilişki sırasında parçalanması kanamaya sebep olur, ama bazen bu kanama az olabilir ya da hiç olmayabilir. Bu yüzden geçici kızlık zarı onarımı her zaman güvenilir bir yöntem değildir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı onarımı ise vajina ağzını daraltıcı yeniden kızlık zarına benzer bir zarın oluşturulmasıdır. İç dudakların birbirlerine bakan yüzlerinden hazırlanan ince mukoza flepleri ile vajen girişinde bir köprü oluşturulur. Bu köprü vajen girişini daraltır. Cinsel birleşme bu köprüyü yıkmadan gerçekleşmez. Bu nedenle kalıcı kızlık zarı onarımı daha güvenilir ve süresiz kalıcı bir yöntemdir.