Memeler hayatın her döneminde aynı form ve aynı şekilde olmazlar. Meme dikleştirme estetiği ihtiyaçlarının sebepleri genelde; Yaşlanma, doğum ve zamanla memelerde yapısal değişiklikler ortaya çıkar. En sık rastlanılan durum memelerin ideal şeklinin bozulup sarkmasıdır. Bu sarkma birçok faktöre bağlı kişisel farklılıklar gösterir. Bu faktörler; meme cildinin elastikiyeti, kalınlığı, çatlak mevcudiyeti, meme boyutu, kişinin doğum sayısı, kilo değişiklikleri ve sutyen takıp takmamasıdır.  Meme sarkması meme de birtakım estetik görünümde bozulmalara yol açar. Sarkmış memede; memede yayvanlaşma, meme başının aşağı doğru bakması ve sarkması, meme başında genişleme, meme üst pol dolgunluğunun azalması, meme cebinin genişleyerek bolalması gözlenir.

Meme Dikleştirme Estetiği Öncesi Değerlendirme

Meme dikleştirmeMeme dikleştirme ameliyatı planlanan hastaya ilk yapılması gereken işlem hastanın dolgusuz sutyen taktığı zamanki oluşan hacimden mutlu olup olmadığıdır. Eğer meme hacmi mutlu ediyorsa o zaman tek başına dikleştirme ameliyatı yeterlidir. Ama meme hacmi yetersizse o zaman göğüs dikleştirme ameliyatına silikon ile meme büyütme ameliyatını da eklemek en ideal sonucu verecektir. Küçük memelere sadece meme toparlama yapılırsa elde edilen meme dolgunluğu hastayı tatmin etmeyebilir.

Meme değerlendirilirken diğer parametre ise memenin sarkıklık derecesidir. Çünkü sarkıklık derecesi direkt ameliyat yöntemini ve ameliyat sonrası kalacak izleri etkiler. Meme sarkıklığı az olan hastalarda daha az bir kesi izi kalırken meme sarkıklığı fazla olan hastalara daha fazla kesi yapmak gerekir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi hastanın palpasyonla ve radyolojik muayenesi yapılabilir. Memedeki lezyonların tespiti ve kanser taraması açısından değerlendirilmesi de önemlidir.

Göğüs Dikleştirme Teknikleri

meme dikleştirme teknikleriMeme dikleştirme ameliyatı planlaması küçültme ameliyatının aynısıdır. Dikleştirme ameliyatında fazla meme cildi çıkarılır, meme dokusu çıkarılmaz. Küçültme ameliyatından temel farkı budur. Meme dikleştirme estetiği ameliyatı planlanırken birincisi meme başını besleyecek pedikül seçimi, ikincisi ise uygulanacak dikleştirme ameliyatının kesi izi seçilir. Pedikül seçiminde en sık uygulanan yöntem genelde inferiyor pedikül tekniğidir. Bu teknik kolay uygulanabilir olmasına rağmen, estetik sonuçları her zaman başarılı olmayabilir. Meme daha geniş tabanlı, konik değil kare şeklinde ve basık gözükebilir. Ben genellikle superior, medyal ya da suparo-medyal yöntemi tercih ediyorum. Bu yöntemler iyi bir projeksiyon, iyi bir meme üst pol dolgunluğu, tatmin edici bir meme şekli ve hızlı operasyon zamanı sağlar.

Meme dikleştirme ameliyatı 3 türlü yapılabilir.

  • Meme başı çevresi; Bu yöntem sadece çok az meme sarkmalarında endikedir. Orta ve ağır olgularda kullanılamaz. Ben genellikle hafif sarkması olan olgulara meme büyütme ameliyatı ile beraber uyguluyorum. Bunun dışında kullanımı oldukça kısıtlı bir yöntemdir.
  • Vertikal Teknik; Bu teknik hafif ve orta derecede meme sarkmalarında uygundur. Meme başı çevresi ve aşağı doğru uzanan bir iz bırakır. İyi bir meme şekli sağlar.
  • Ters T Tekniği; Bu teknik orta ve ağır meme sarkması olan olgularda kullanılır. Meme kesesi çok büyük ve sarktığı için daha fazla meme cildi çıkarma ihtiyacı vardır. Bu yöntemde vertikal tekniğe göre daha fazla iz kalır.

estetik göğüs dikleştirme

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı 2 saat süren genellikle genel anestezi altında uygulanan bir ameliyattır. Ameliyatta memede yapılan çizime uygun fazla meme cildi çıkarılır. Meme başı sarkıklığı giderilir ve meme başı çapı küçültülür. Meme dokuşu dikişler ile şekillendirilerek estetik olarak güzel bir görünüm kazandırılır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

meme dikleştirme ameliyatı sonrasıGöğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme ve hayata dönüş hızlıdır. Kişi aynı gün hastaneden taburcu olabilir. 3. Gün drenleri alınır ve pansumanları yenilenir. 5-7 gün sonra hastanın memeleri açık bırakılır. Hasta duş alabilir ve sporcu ya da göğüs dikleştirme sutyeni takabilir. Hasta yürüyüş gibi pasif spor aktivitelerine hemen dönebilir. Ağır spor aktivitelerden 1 ay uzak kalması önerilir.

Komplikasyonlar

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası komplikasyonlar meme küçültme ameliyatına benzerdir. Ameliyata bağlı serum ya da kan birikmesi, dikiş açılması, enfeksiyon ve meme başı ya da cildinde beslenme bozukluklarına bağlı kayıp olabilir. En sık karşılaşılan problem ise meme başında ve memede olan küçük asimetrilerdir.