Göz altı morlukları bir çok bireyi rahatsız eden ama tedavisini bulamadıkları bir problemdir. Göz altı morlukları yüzün diğer bölgelerindeki cilt renginden farklı tondadır. Dışardan bakıldığında da bu renk değişikliği bariz olabilir. Eğer göz altı morluğu yaygın ve koyu renkte ise kişiyi toplum içinde sanki madde bağımlısı gibi yanlış bir imaj yaratmasına neden olabilir. Bu durum kişinin sosyal yaşamını etkilemesine ve toplum içinde algı problemlerinin oluşmasına neden olur. Bu yüzden bayan hastalar fondöten ya da kapatıcı gibi makyaj malzemeleri kullanarak göz altı morluklarını gizlemeye çalışırlar.

Göz altı Morlukları Neden Olur?göz altı morluğu tedavisi

Göz altı morlukları genelde yapısaldır. Ama güneş ışığı, kullanılan cilt bakım ürünleri ve uyku düzeni göz altı morluklarına neden olabilir. Gözaltı morluğuna sebep olan faktörlerden biri cildin ince olmasıdır. Zaten göz kapağı cildi incedir, birde yapısal incelik eklenince cilt nerdeyse şeffaf bir görünüm kazanır. Alt göz kapağı cildi altındaki kılcal damar ağı bu şeffaf tabakadan görünür hale gelir. Bu durumda gözaltı morluklarına neden olur. İkinci faktör ise gözaltı cilt renginin koyu olmasına bağlı cildin mor gözükmesidir.

Göz altı morluğu olan hastada yukarda anlatılan iki problemde vardır. Sadece problemlerin hangisi daha baskın, o kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu dengenin iyi analiz edilmesi tedavinin şeklini de etkileyebilir.

Göz Alatı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluğundan muzdarip olan hasta grubu fazla olmasının yanı sıra estetik kliniklerine başvuran ya da başvurduğu sağlık merkezlerinde bir tedavisi olmadığını söyleyen hasta grubu ağırlıktadır. Çünkü tedavi etmek için kullanılan teknolojik cihazlar çoğu klinikte olmadığı için bu hasta grubu tedavisiz kalır.

Göz altı morluğundan şikayetçi olan hasta grubu genelde kozmetik krem ya da ürünler kullanarak probleminin üstesinden gelmeye çalışır. Ama bu ürünler göz altı morluklarının tedavisinde etkisizdirler.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morluklarını tedavi edecek yöntem hem cilt altındaki damar ağını azaltmalı hem de cilt tonunu açmalıdır. Bu tedavi kombinasyonu kişinin hangi sorunu fazla ise tedavide o soruna yoğunlaşılır.

Göz altı morluklarının tedavisinde kliniğimizde bir tedavi kürü uygulanmaktadır. Bu kür 1-2 haftalık aralarla  7 seansı içerir. İlk seansta co2 fraksiyonel lazer ile gözaltı cilt tonu açılır. Diğer seanslarda karbon peeling, Q switch lazer ve hiperpigmentasyon pilingi ile hem cilt tonu açılır, hem de cilt altı damar ağı azaltılır.

Tedavi sonrası hafif şişlik ve pembelik olabilir, genelde birkaç saat içinde geçer, sadece ilk seansta minimal pullanma olur ve 2-3 gün içinde geçer. Kişiler işlem sonrası normal yaşamlarına dönebilir.

Göz altı morlukları tedavisi ile elde edilen sonuçlar hastalar ciltlerinin korursa kalıcıdır. Ortalama fayda göz altı morluklarının yarı yarıya azalması şeklindedir. Hastalar arasında sonuçlar açısından farklılık olabilir. Daha fazla ya da az fayda gören hastalar vardır.