Uyluk ve Bacak Estetiği
Uyluk bölgesi alt ekstremitemizin kalça ve diz arası uzanan bölgesidir, üst bacak olarakta isimlendirilir. Alt bacak ise alt ekstremitemizin diz altındaki kısmıdır. Uyluk bölgesinin estetik olarak normal formda oluşu bacak estetiğinin iyi görünmesine katkı sağlar. Uyluk bölgesi yağ toplanması açısından temel olarak 4 bölgeden oluşur;

  • Basen; Uyluk dış yanlarından popo altına kadar uzanan kısımdır.
  • Uyluk içi; Uyluğun üst iç kısmını oluşturur.
  • Uyluk ön yüzü; Uyluğun tüm önyüzünü oluşturur.
  • Diz içi; Dizlerin iç kısımlarını içerir.

Bu bölgeler uylukta en sık yağ birikimi olan bölgelerdir. Yağlanma genellikle bu bölgelerin hepsinde olmakla beraber bölgeye göre değişik miktarlarda olabilir. Uylukta yağlanma ya da uyluğun sarkmasının en önemli nedenleri aşırı kilo kaybı ve hamilelik sonrasıdır. Özellikle mide küçültme ameliyatları sonrası kısa zamanda fazla kilo kaybı uyluk iç derisinde sarkma ve gevşemelere neden olur.

uyluk germe ameliyatıUyluk Gerdirme Yöntemleri

Uyluk estetiği düzeltme ameliyat olarak ya uyluk gerdirme ameliyatı ya da yağ alma yöntemi kullanılır. Uyluk liposakşını uyluk içi cildinde aşırı sarkma olmayan ama uyluk bölgesi kalın hastalarda uygulanır. Uyluk gerdirme ameliyatı ise uyluk içinde aşırı sarkma olan hastalara tek başına ya da lazer liposakşın ile beraber uygulanabilir.

Uyluk Liposuction

Uyluk liposakşını üst bacak bölgesindeki yağ birikimlerini azaltmak için yapılan bir yağ aldırma işlemidir. Lazer liposuction ve infrasonik liposuction uygulaması en iyi sonucu verir. Çünkü lazer ve infrasonik cihaz uygulaması ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma etkisi elde edilir. Halbuki normal lposakşında yağlar alındıktan sonra ciltte bolalma ve gevşeme olur. Bu duruma özellikle uyluk içi derisinin çok ince olması da neden olur. Ayrıca ciltteki çatlak ve gevşeklikte uyluk cildinin daha fazla sarkmasına sebep olur.  Bu yüzden lazer ve infrasonik liposakşın en ideal sonucu verir. Uyluk liposakşını basen uyluk içi, diz içi ve uyluk önyüzüne uygulanır. Bu bölgelerden bir ya da bir kaçında yağlanma olabilir. Estetik cerrah hastanın uyluğunu iyi değerlendirmeli ve fazlalıkları rutuşlayarak iyi bir uyluk estetiği elde etmelidir.

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk germe ameliyatı hastane şartlarında estetik cerrahi uzmanlarınca yapılır. Operasyon öncesi uyluk bölgesindeki fazla yağlanma alanları işaretlenir ve bu bölgelere lazer liposakşın uygulanır. Uyluk içindeki fazla cilt, yukarı gerilerek fazla deri bölümü işaretlenir. Kasık bölgesinden popo altı kat çizgisine kadar uzanan bir kesi ile işaretli bu eliptik alan çıkarılır ve uyluk içi deri yukarı gerilerek kasık bölgesindeki kesi yerine asılır. Eğer uyluk içi sarkma çok fazla ise uyluk ortasına uzanan uyluğa paralel ek bir kesi ile de uyluk enine gerilir. Bu durum genellikle mide küçültme ameliyatı sonrası aşırı kilo kaybeden hastalarda gereklidir. Uyluk germe ameliyatı çoğu zaman lazer liposuction ile beraber yapılır. Bu sayede hem uyluk içi gerilmiş hem de uyluk bölgesi inceltilmiş olur.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası

Liposakşın ile uyluk germe estetiğiUyluk germe ameliyatı sonrası ağır bir iyileşme tablosu olmaz. Ama bütün vücudumuzu taşıyan ve yürüme organımız olması, aynı zamanda kesi hattının idrar ile temas olasılığının yüksek olması iyileşme süreci için özel bakım gerektirir. İlki kesi yeri üretra ağzına yakın olduğu için idrar teması olabilir. Bu durumda kesi hattının açılmasına ya da yara iyileşme problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzde hastaların ilk 1 hafta sonra kullanmaları yara iyileşinceye kadar yara ile idrar temasını keser. Sonrada su geçirmeyen bandajlar ile kesi hattı korunabilir. Hastalara 3 hafta kadar korse kullanmaları önerilir.  Hastaların ilk 1 hafta evde istirahat etmeleri önerilir. Sadece ev içinde dolaşmaları yeterlidir. İkinci hafta kısıtlı yürüyüşler yapabilirler. 2 hafta sonra ağır aktivite olmadan normal yaşamlarına dönebilirler.

Uyluk germe ameliyat fiyatlarını belirleyen birkaç unsur vardır. Birincisi uyluğa yapılması planlanan girişimdir. Tek başına uyluk germe ya da lazer liposakşın mı yapılacak, yoksa eş zamanlı iki ameliyat mı yapılacak, ameliyatın boyutu ve zorluğu ne bunlar ameliyat fiyatını etkileyen en önemli unsurdur. İkincisi hastane seçimi ve estetik cerrahlar arası fiyat farkıdır.