Vücudumuzun dış yüzeyini örten derimiz biz büyüdükçe genişler ve vücut bütünlüğümüzü sağlar. Derimiz vücudumuzdaki tüm kıvrım ve çıkıntıları örter ve bir bariyer görevi görür. Cildimiz bebeklikten itibaren diğer organlarımız gibi büyümeye eşlik eder. Ancak bunun belli bir denge içinde olması gereklidir.

Özellikle hızlı kilo artışı ya da hızlı uzama dönemlerinde cilt bu duruma uyum sağlayamaz ve cilt genişlemesi çatlayarak oluşur. Bunun en tipik örnekleri hamilelik ve ergenlik çağıdır. Çünkü kişilerin bu dönemlerde çok kısa zamanda vücudunun belli bölgelerinde aşırı yağlanma oluşur. Bu yağlanmaya cildin esneme kabiliyeti yeterli olmaz ve cilt çatlakları oluşur. Çatlaklar genelde karın, kalça ve üst bacak bölgelerinde lokalizedir.  Yine ergenlikteki hızlı uzamaya bağlı diz çevresi ve kalça bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Ayrıca aşırı kilo alımı sonrası da yetişkin hayatta da cilt çatlakları oluşabilir.

Cilt çatlakları her bireyde farklı şiddette görülür. Ama cilt çatlağı olan hastalarda çatlaklı cildin tonusu ve diriliği kaybolmuştur. Çatlaklı bölgeler ciltten daha çukur görünümde olabilir. Özellikle yoğun çatlaklı bölgeler de sarkık ve buruşuk bir cilt görünümü oluşabilir.

Çatlak Tedavisi

Ciltte oluşmuş olan tüm çatlakları tamamen tedavi etme olanağı yoktur. Ancak cildin sadece üst tabakasını içeren cildin derinlerine ulaşmamış cilt çatlakları başarı ile tedavi edilebilir.

Cilt çatlakları tedavisinde çatlak kremi ya da çatlak tedavisi bitkisel çözüm arayan birçok hasta vardır. Ama bu ürünlerin çatlak tedavisinde pek etkileri yoktur.

Çatlak tedavisinde kliniğimizde co2 fraksiyonel lazer kullanmaktayız. Bu lazer hem çatlak izlerini azaltır hem de cilt tonusunu artırarak cildi sıkılaştırır. Ayda bir kez 4 seans uygulanır. Lazer sonrası ciltte kahverengi noktasal bir kabuklanma olur 5 gün içinde dökülür. Cilt çatlaklarında yarıya yakın düzelme elde edilebilir.

lazerle yara izi tedavisiYara İzi

İnsan hayatı boyunca bir çok kez travmalara ya da yaralanmalara maruz kalır. Bu yaralanmalar cildimizde hasar bırakabilir. Yanık yarası, ameliyat yarası ya da yaralanmaya bağlı yaralar ciltte iz bırakır. Bu izler ciltte kötü bir estetik görünüme neden olabilir. İzleri azaltmak için kullanılan bir çok tedavi yöntemi olsa da bu yöntemlerden hiç biri yara izini tamamen geçirmez.

Lazerle İz Tedavisi

Ameliyat iziİz tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazer izli dokuda cildin tüm dokularının tekrar yenilenmesini sağlayarak izde düzelme sağlar. İzdeki renk değişikliği, kabarıklık ve kötü görünüm azalır. İz tedavisinde kullanılan lazerde çatlak tedavisinde olduğu gibi cilt yenileme lazeri olan co2 fraksiyonel lazerdir. 4-6 seans 30 gün ara ile uygulanabilir. Lazer sonrası oluşan cilt soyulması 3-5 günde tamamlanır.

Lazerle iz tedavisi özellikle yaralanmanın olduğu erken zamanda başlanırsa daha iyi sonuç verir. Çok eski yaralanmalarda da başarılı sonuçlar verse de yara tam matür olmadan yaranın kızarık aşamada iken uygulanması başarılı sonuçlar verecektir.