Kulaklar başın her iki yanında imajımızı etkileyen organımızdır. Kulağın duyma ve denge gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Ama belki de kulağın dış görünüşü bazen fonksiyonundan bile önemli olabilir. Kulak küpe ya da piercing gibi takılar ile süslenebilir. Gözlük gibi bir aksesuarın yüzde sabit durmasını sağlar. Kulak şekli görsel güzelliği ve aksesuar kullanmayı etkileyebilir.

Kulakta şekil bozukluğunun bir çok nedeni vardır. Karnabahar kulak, büyük kulak (makrotia), küçük kulak(microtia), büzülmüş kulak, soru işareti kulağı, yapışık kulak ya da bükülmüş kulak bu kulak şekil bozukluklarının bir kısmıdır. Ama kulakta en sık şekil bozukluğu nedeni kepçe kulaktır.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kulağın saçlı deriden uzaklaşarak kulak arka açısının artmasını ifade eder. Kulak ile kulak arkasındaki saçlı deri arasında 25 dereceyi geçen bir açının olması durumuna kepçe kulak denilir. Kepçe kulak çoğu zaman doğuştan olan bir deformasyondur, aileden geçiş söz konusudur.

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulaktaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi tedavisinin temelini oluşturur.

  • Kulak içindeki kıvrımın gelişmemiş olması
  • Kulağın içindeki çökük kıkırdak tabakanın aşırı gelişmiş olması
  • Kulak arkası açısının artmış olması

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

kepçe kulak ameliyatıKepçe kulak ameliyatı kulağın estetik olarak normal gözükecek şekilde düzeltilmesidir. Bu düzeltme işlemi yukarıda bahsedilen kulaktaki şekil bozukluklarının giderilmesi ile elde edilir.

  • Kulakta Y harfi şeklinde kıvrım oluşturulur.
  • Kulak arkaya yatırılarak kepçelik düzeltilir.
  • Kulak içinden kıkırdak çıkarılarak ya da kıkırdaklar şekillendirilerek kulağa normal görünüm kazandırılır.
  • Kulak memesi, kıkırdak çıkıntı veya kulak dış kıvrımındaki bozukluklar düzeltilir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak düzeltme ameliyatına otoplasti denilir. Otoplasti ameliyatı sakinleştirici eşliğinde lokal uyuşturma ile yapılabilir. Çocuklarda genelde uyutmak gerekir. Her kulak farklıdır ve planlanan tedavi yöntemi ya da yapılacak işlemler değişebilir. Bu ameliyat değişkenliği estetik cerrahın uyguladığı teknikle de ilişkilidir. Ben genelde kalıcı cerrahi ipliklerle kulağın oluşmamış kıvrımlarını yapıyorum. Aynı zamanda bu iplikler ile kulağı arkaya çekerek kulağın arka açısını normal düzeye getiriyorum. Eğer kulak içindeki çökük kısımdaki kıkırdak aşırı gelişmişse bir miktar kıkırdak ya da kıkırdakla beraber cilt çıkarılması yapıyorum. Benim uyguladığım teknikte klasik otoplasti ameliyatı bu basamaklardan oluşuyor.

Ama bazen kulak memesi normalden büyük ya da kıvrık olabilir. Kulak dış hattı kağıt gibi ince kıvrımsız olabilir ya da iki kulak asimetrik yapıda olabilir. Tedavi planlanırken bu ek problemlerinde düzeltilmesi yapılmalıdır.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası

kepçe kulak ameliyatı sonrasıOtoplasti sonrası kişi aynı gün hastaneden çıkabilir. Kulaklar ıslak pamuk ile şekillendirilerek hafif baskılı pansuman ile kapatılır. İki kulak alından geçen sargı ile sarılır. Bu sargı bayanlarda saç bandı ile saklanabilir ya da uzun saçlı bayanlar saçları ile pansumanı saklayabilirler. Bu yüzden bayan hastalar hemen günlük yaşamlarına devam ederler. Erkek hastalarda ise pansumanı saklamak zor olduğu için 3-4 gün evde dinlenmeleri önerilir. Bu süre sonunda kulaklar açılır ve pansumansız bırakılır. Kulaklarda hafif şişlik ve pembelik olabilir, birkaç gün içinde kendiliğinden azalarak belirsiz hale gelir. Kulak arkasında kalan dikişler görünmez ve alınması gerekmez, kendiliğinden eriyerek kaybolur. Kulakta gizli bir şişlik ve hafif uyuşukluk zamanla geçer.

Kepçe Kulak Bandı

Kepçe kulak ameliyatı olmuş hastalara ameliyat sonrası hemen kepçe kulak bandı takılır. Bu bant ilk 3-4 gün gece-gündüz takılı kalır. Bu sürenin sonunda gündüzleri bant takılmaz. Gece yatarken 1 ay süreyle kepçe kulak bandının takılması önerilir. Bu bandajın takılmasının amacı kulağa verilen şeklin gece uyurken kulağın kıvrılarak bozulmasını önlemektir. Bu süre ortalama 1 aydır. Çünkü vücut bu süre zarfında kulağa verilen şekli bağ dokusu ile örerek değişmeyecek forma sokar. Bu sürenin sonunda kulak kıvrılmayla ya da üstüne yatmayla şekli değişmez.