Lazer Lipoliz Nedir?
Lazerle cilt altı yağ dokusunun azaltılması ve cildin toparlanmasını sağlayan bir bölgesel zayıflama yöntemidir. Lazer lipoliz uygulamasında amaç cilt altı yağ dokusunu azaltmak ve cildin sıkılaşmasını sağlamaktır. Klasik liposakşın sonrası cilt altı yağ dokusunun azalır. Yağlar arasındaki ince iğsi tabakalar yağların alınmasından sonra gevşer. Ayrıca cildin ince, çatlak ve gevşek olduğu durumlarda liposakşınsonrası ciltte düzensizlikler olur. İşte lipoliz tam bu esnada devreye girer ve standart yönteminin yarattığı olumsuzlukların oluşmasını önler. Ayrıca ciltteki selülitleri düzeltilmesinde de 3D lazer lipoliz çok faydalıdır. Çünkü lazer ışını ile hem cildi çeken bantlar gevşetilir, hem de ciltte topaklanmaya neden olan yağlar eritilir.

Lipoliz Uygulaması

Lazer lipoliz uygulaması hastanede uygulanır. Lazer işlemi uygulanacak bölgeye öncesinde özel bir solüsyon aşılanır. Daha sonra minik delikler içinden ucunda lazer ışığı içeren ince bir kanül yardımıyla cilt altına ve cilt altındaki yağ tabakası içine lazer uygulanır. Uygulanan lazer miktarı bölgeye ve cilt altı yağ dokusuna göre belirlenir. Derin uygulamada amaç yağ dokusunu eritmek ve yağlar arasındaki ince iğsi tabakaları sıkılaştırmaktır. Yüzeyel uygulamada amaç ise cildi toparlamak ve sıkılaştırmaktır. Lazer uygulaması sonrası içeride eritilen yağlar vücut tarafından 1-3 ayda emilerek lenf yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.

Lazer lipoliz vücuttaki tüm bölgeler uygulanmakla beraber en sık uygulanan bölgeler;Lazer lipoliz

  • Gıdı
  • Uyluk içi
  • Diz içi
  • Kol içi
  • Göbek altı
  • Karın
  • Alt bacak
  • Uyluk
  • Kalça bölgeleridir.

Lazer Lipoliz Yaptıranlar

Lazer lipoliz yaptıranlar hafif bir incelme yanında uygulanan bölgede ciltte sıkılaşma isteyen hasta grubudur. Özellikle kol içi, uyluk içi, göbek altı ve gıdı gibi bölgelerde cilt çok incedir ve deri altı yağ dokusunu kaybettiği zaman ciltte sarkma ya da düzensizlikler daha fazla olabilir. Yine cildin çatlak ve gevşek olduğu bölgelerde de yağ aldırma sonrası ciltte bozulmalar oluşabilir.

Klasik yağ azaltma ameliyatı sonrası ciltte oluşan gevşemeler ve düzensizliklerin önüne geçmiş olur. Bu sayede hem lazer lipoliz uygulanan bölgelerde incelme hem de ciltte sıkılaşma elde edilir.

Lazer Lipoliz Sonrası

Lazer lipoliz sonrası hasta daha çabuk toparlar. Tek bölge uygulamalarında kişi aynı gün hastaneden çıkabilir. İşlem sonrası ilk 2-3 gün sürekli, 20 gün kadar uygulama yapılan bölgeye korse giyilmesi önerilir. İşlem uygulanan alanda hafif şişlik, uyuşukluk, morluk ve sızlama olabilir. Genelde iyileşme hızlıdır. Çünkü uygulaması daha az travmatik bir işlemdir ve doku hasarı daha az olur. Ayrıca lazer uygulanan alandaki küçük damarlarda bir koagülasyon sağladığı için klasik liposakşına göre daha az şişlik ve morluk olur.

Lazer Lipoliz Zararları

Lipolizin ciddi bir yan etkisi yoktur. İşlem sonrası karşılaşılabilecek en sık problem ciltte oluşabilecek minimal kontur düzensizliğidir. Olma olasılığı %3-4  civarındadır. Basit bir işlem ile düzeltilebilir. Diğer bir problem ise ciltte uygulama hatasına bağlı oluşan noktasal lazer yanıklarıdır. Çoğu zaman tedavisiz kendiliğinden iyileşir.

Lazer lipoliz fiyatları uygulanan alan sayısına göre değişir. Mesela sadece gıdı uygulaması daha düşük bir fiyata mal olur. Ama 3-4 bölge uygulamalarında fiyatlandırma artabilir. Çünkü bölge sayısı arttıkça fiyatlandırma da artacaktır. Hastane ücreti ve estetik cerrah fiyatları da farklılıklar içerir. Asıl olan konusunda tecrübeli estetik cerrah tarafından uygun hastaya lipoliz uygulanmasıdır. Bu sayede sonuçlarının başarısı artacaktır.