Botoks Nedir? Clostridium botilinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu toksin mimik kaslarının kasılma etkisini azaltarak ya da dondurarak etki eder. Etki süresi genelde 4-6 aydır. Türkiye’de botilinum toksin içeren iki adet ticari marka bulunmaktadır. İlki botox, ikincisi ise dysport’tur. İki ticari üründe aynı toksini içerir. Ama değişik ünite tanımlamaları vardır. USA malı olan Botox flakonu 100 ünite içerir. İngiliz malı olan Dysport flakonu 500 ünite içerir. 1 ünite botox kabaca 2-3 ünite dysporta karşılık gelir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Toksin flakon içinde toz formdadır ve soğuk zincirde muhafaza edilir. Kullanıma aşamasında bu flakon serum fizyolojik ile sulandırılır. Ben Botox uygulamasını genelde 2cc, dysportu ise 3 cc serum fizyolojik ile sulandırıyorum. 0.5 cc’lik mikrofine enjektörlere çekilerek hazırlanır. Öncesinde sürülen lokal anestezik krem temizlenir. Uygulama alanı antiseptik bir ajan ile temizlenir. Mikroenjeksiyon şeklinde uygulama sonrası buz tatbiki yapılır.

Uygulama Yapılabilen Kullanım Alanları

 • botoksAlın çizgileri
 • Kaş çatma çizgileri
 • Göz etrafı kırışıklıkları
 • Dudak üstü kırışıklıkları
 • Kaş kaldırma
 • Burun sırtı kırışıklıkları
 • Burun ucu kaldırma
 • Boyun kırışıklıkları
 • Çiğneme kaslarının hipertrofisinde
 • Diş gıcırdatma
 • Terleme
 • Migren tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Terleme Botoks ile Önlenebilir mi?

Terleme tedavisinde botoks kullanımı oldukça etkilidir. Toksin uygulanan bölgedeki ter bezlerinin etkisini geçici olarak durdurur. En çok koltuk altı, el içi, ayak tabanı ve alın bölgesi terlemeleri için kullanılır. Uygulama mikro enjeksiyonlar şeklinde toksinin cilt içine verilmesidir. Etki 3-7 gün içinde başlar ve etki süresi genelde 6 aydır.

Migren Tedavisinde Botoksun Kullanımı

Migren tedavisinde bir çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ama tam etkili tek bir ajan yoktur. Migren tedavisinde kullanımı ile baş ağrıları ciddi anlamda azalır. Yapılmasında sonra migren atakları azalır ve atak şiddeti ciddi şekilde düşer. Migren için botoks yaptıran hastalar migrene bağlı baş ağrılarının ciddi şekilde azaldığını ve hafiflediğini tariflemektedir.

Migren ağrısı genelde tek taraflı göz etrafı, şakak bölgesi, ense ya da başın arkasında lokalize olabilir, bazen de çift taraflı olabilir. Toksin uygulaması kişinin ağrı odağı en fazla olmak üzere hedef alanlara uygulanır. Alın ve göz etrafı uygulamalarında migren ve estetik amaçlı uygulama noktaları benzerdir. Bu yüzden toksin uygulaması ile hem başağrısı azalırken hem de yüzdeki kırışıklıklarda estetik olarak düzelme elde edilir.

Botoks Uygulaması Öncesi ve Sonrası

botoks uygulama sonrasiUygulanan bölgelerde eğer kırışıklık mevcut ama mimik kasları kat izi görünümü oluşturmamışsa botoksun etkisi ile cilt pürüzsüz bir görünüm kazanır. Ama toksin yapılması planlanan bölgede kat izi şeklinde derin bir çizgilenme varsa botoks ile beraber yüz dolgusu uygulaması ile en ideal sonuç alınır.

Toksin uygulama öncesi mimik hareketlerine bağlı ciltte oluşan dinamik kırışıklıklar kaybolur. Ama ciltte yarattığı silüet şeklinde kat izi ise azalmakla beraber kaybolmayabilir. Bu yüzden kişiler botoks uygulamasına ciltte kalıcı kırışıklıklar oluşmadan başlamalıdırlar.

Botoks Yan etkileri

Botoks uzman ellerde ve uygun dozlarda kullanıldığında oldukça güvenli bir üründür. En sık rastlanan yan etki istenilen etkinin ve etki süresinin elde edilememesidir. Çünkü hastaların kaslarının toksine duyarlılığı ve etkinliği farklılık gösterebilir. Bir hastanın kaş çatma kasları güçlü iken bir başka hastanın alın kasları güçlü olabilir. Bu yüzden uygulama esnasında kas gücü öngörülerek gerekli bölgelere ek dozlar uygulanabilir. Her hasta 1 hafta sonra kontrole çağrılır, yine etkinin zayıf kaldığı alanlara rutuş uygulanır.

botoks yan etkileriToksin yan etkisi olarak donuk yüz ya da göz kapağı düşüklüğü oluşabilir. Ama oldukça nadir görülür. Donuk yüz aşırı doz botoks uygulaması sonrası kişinin hiç mimik yapamamasına bağlı oluşan bir görünümdür. Bu görünüm bir grup hastanın beklentisi de olabilir. Göz kapağı düşmesi yani ptozis ise üst göz kapağına sızan toksinin yarattığı bir durumdur. Tedavisiz 1-2 haftada kendiliğinden düzelir.

Ankara’da botoks fiyatları klinikler arasında değişkenlik gösterebilir. Ama fahiş oranda ucuza yapan yerlere kuşkuyla yaklaşmak gerekir. Çünkü uygulama yapan her doktor, botox ya da dysport kullanmaktadır ve bu ürünlerin depo satış fiyatları standarttır. Dolayısıyla bu ürün kullanımının baz bir maliyeti vardır. Bu maliyet üstüne uygulama ücreti eklenir. Fiyatını etkileyen en temel 2 öge bu etmenlerdir. Aşırı ucuzsa ya çin botoksu kullanılıyor ya da düşük doz toksin uygulaması yapılıyor olabilir. Bu yüzden deneyimli ve referansı olan bir klinikte yaptırmak sizi daha memnun edecektir.

Botoks Kremi

Aslında botoks etkili krem diye bir şey yoktur. Sadece toz halinde flakonlarda saklanır. Kullanım esnasında da serum fizyolojik ile sulandırılarak cilt içine ya da kas içine zerkedilir. Botilinum toksinin krem ya da başka bir formda kullanımı olmadığı için bu tür ifadeler sadece toplumu etki altına almak için yapılan reklam çalışm