Bölgesel zayıflama yöntemleri içersinde kliniğimizde kullandığımız yöntemler soğuk lipoliz ve kavitasyon uygulamasıdır. Bu yöntemleri tercih eden hasta grubu ameliyat olmak istemeyen ama bölgesel olarak incelme arzu eden hasta grubudur.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

  1. Soğuk lipoliz;

Soğuk Lipoliz Nedir?

Bu yöntem cilt altı yağları dondurarak eritilmesi esasına Soğuk lipolizdayanır. İlk çıkışı; küçükken çok dondurma yiyen çocukların yanak yağ yastıkçıklarının kaybolduğu tespit edilmiş. Bu araştırmadan yola çıkılarak soğuğa maruz kalan yağ dokusunun eridiği tespit edilmiştir.

Soğuk lipoliz cihazının yaklaşık tüm el yüzeyi kadar bir başlığı mevcuttur. Bu başlık haznesi uygulanan bölgedeki cilt ve cilt altı yağ dokusunu vakumlayarak içine alır. Yaklaşık 1 saat bu dokuya -5/-6 derece soğuk uygular. Bu soğuğa maruziyet cilt altı yağ dokusunda donmaya bağlı yağ hücresinin beslenememesine bağlı parçalanma ile sonuçlanır. Bu yağ parçaları vücuttan lenf yoluyla atılır. Bölgesel incelme 45-60 gün içersinde oluşur.

Bölgesel İncelme

Soğuk lipolize bağlı ne kadar bölgesel incelme olacağına birkaç faktör etki eder. Bunlardan ilki cilt altı yağ dokusu oranıdır. İkincisi ise kişinin bu uygulamaya verdiği cevaptır. Bölgesel incelme asla bir liposakşın gibi sonuç vermez. Ama kişiler arasında farklılığa bağlı olarak % 10-25 oranında bir bölgesel incelme yaratır. Ortalama etki çoğu hastada % 10-15 civarındadır. Ama kişinin o bölgedeki yağ fazlalığı % 70 ise bu oranda bir incelme hastayı mutlu etmeyebilir. Sadece belli bir bölgede hafif bir incelme isteyen hastalar için idealdir.

Soğuk Lipoliz Yaptıranlar

Soğuk lipoliz yaptıranlar vücuttaki her yere uygulatabilir. En sık karın, bel yanları, uyluk içi ve basen bölgesine uygulanır.

Soğuk Lipoliz Yan etkileri

Uygulamanın tek seans olması, herhangi bir yan etkisinin olmaması ve tekrarlanabilir olması çok büyük bir avantajdır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Kavitasyon ile beraber uygulanması bölgesel incelmeyi artırır.

  1. Kavitasyon;

Kavitasyon Nedir?

Bu yöntem cihazın aparatından yayılan ses dalgalarının cilt altındaki yağdokusunu parçalaması esasına dayanır. Uygulama bir başlık vasıtasıyla ses dalgasının cilt altına iletilmesi şeklindedir. Başlık cilt üzerinde gezdirilerek ses dalgasının homojen bir şekilde yağ dokusuna ulaşması sağlanır. İkinci başlık ile hem vakum hem de lenf drenajı sağlanır. Ayrıca cihazın selülit ve cilt düzleştirici programları da mevcuttur.

Kavitasyon Yaptıranlar

Kavitasyon yaptıranlar vücudun birçok bölgesine yaptırabilir. Kavitasyon en sık karın, basen, popo ve uyluk içi bölgelerine uygulanır.

Kavitasyon Seans Ücreti Uygulama hafta da 1 ya da 2 kez toplam 7-8 seans yapılır. Etkinlik birkaç ay içinde ortaya çıkar. Uygulama sonrası bölgesel incelme yanında cilt düzensizliğinde azalma görülür. Kavitasyon seans ücretleri estetik klinikler arasında farklılık gösterir.

Kavitasyon Zayıflama

Önce soğuk lipoliz hemen arkasından kavitasyon uygulaması bölgesel incelmede ki başarıyı artırır. Çünkü soğuk lipoliz sonrası cilt altı dokular ödemlidir. Kavitasyon ödemli dokuya daha etkilidir. Ayrıca iki ayrı cihaz iki ayrı fayda ve iki kat incelme anlamına gelir.